Badanie poziomu zakwaszenia gleby

Informacje wprost z tawerny

Badanie poziomu zakwaszenia gleby

W różnych miejscach gleba posiada odmienny odczyn. Na ziemi kwasowej rosną konkretne gatunki roślin. Uprawa kwiatów możliwa jest na glebach lekkich, zasadowych. Jednak np. wrzosy i wiele krzewów ozdobnych lubi glebę kwaskowatą. Aby zapoznać się ze specyfiką ziemi na konkretnej działce, można wykonać prosty test pokazujący odczyn gleby.

Pomiary odczynu gleby w ogrodzie

badanie kwasowości glebyNawet w prywatnym, niewielkim ogrodzie można na własny koszt wykonać badanie odczynu gleby. W zależności od pH ziemi doków domu, będzie wiadomo, jakie gatunki kwiatów i roślin, będą najbardziej odpowiednie. Na kwaskowatej glebie rosną dobrze wrzosy i azalie oraz krzewy dekoracyjne. Zatem jeśli ktoś chce doczekać się bogatych plonów, powinien poznać odczyn gleby. Czemu służy popularne badanie kwasowości gleby? Badania pH mają na celu wskazanie, do jakich celów używana powinna być ziemia w ogrodzie. Współczynnik kwasowości ma decydujący wpływ na zbiory. W sklepach dostępne są proste urządzenia, takie jak mierniki elektroniczne czy testery kwasowości. W wielu z tego typu przyrządów wykorzystywane są podstawowe odczynniki chemiczne. Najbardziej popularny jest papierek lakmusowy, który pomoże nawet amatorowi w uzyskaniu wyniku pH gleby. O kwasowości ziemi ogrodowej wokół domu może świadczyć wiele czynników. Jeśli właściciel zauważył, że kwiaty nie rosną intensywnie i nie wszystkie rośliny wydają plon, to jest właśnie znak, że trzeba zbadać kwasowość gleby.

Ziemia może mieś odczyn zasadowy lub kwaśny. W kwaskowatej glebie utrzymają się niektóre gatunki roślin, z kolei inne wymagają bardziej neutralnego środowiska. Specjalistyczne kwasometry pomagają amatorom w zbadaniu pH gleby na prywatnym terenie. Wystarczy pobrać próbkę ziemi gruntowej, by uzyskać precyzyjny wynik.