Bezpieczne odciąganie pyłu w pracowni

Informacje wprost z tawerny

Bezpieczne odciąganie pyłu w pracowni

Bez wątpienia do jednych z ciekawszych zawodów świata należy lutnictwo, czyli wytwarzanie lub naprawianie instrumentów drewnianych. To wspaniała sprawa móc własnymi rękoma stworzyć instrument i tchnąć w niego dusze, którą później muzyk będzie się starał wydobywać podczas koncertów. To także bardzo specyficzny zakres obowiązków wymagający zastosowania odpowiedniego sprzętu.

Odciąganie pyłu szlifierskiego

odciąg pyłów szlifierskichKażda pracownia lutnicza to miejsce, w którym powinny panować specyficzne warunki – odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza, jakie sprzyjają przechowywaniu sezonowanego drewna. To także zakład, w którym używa się odpowiedniego sprzętu. Ponieważ pracuje się tam na drewnie, które generuje specyficzny pył, konieczne jest zastosowanie maszyny ssącej, eliminującej problem unoszenia się kurzu w pracowni. Odciąg pyłów szlifierskich możliwy jest dzięki dwóm urządzeniom – z jednej strony, będzie to specjalny wentylator, który dba o odpylanie całego pomieszczenia, z drugiej natomiast, specjalny wąż ssący, dzięki któremu możliwe jest miejscowe pochłanianie pyłu. Stosuje się zwłaszcza to drugie rozwiązanie, ponieważ usunięcie kurzu ze stanowiska pracy bardzo pozytywnie wpływa na komfort wykonywania swoich obowiązków przez lutnika. Maszynę ssącą stosuje wówczas, kiedy w zakładzie używa się szlifierek, które generują ogromną ilość szkodliwego dla zdrowia pyłu – jest on na tyle mały, że może się dostać bezpośrednio do układu oddechowego, stwarzając zagrożenie zdrowia.

Lutnicy to ludzie, którzy z pasją wykonują swoje obowiązki, nie mogą oni jednak zapominać o stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, takich jak odciąg do pyłu szlifierskiego. Sama maszyna ssąca zapewnia niemal stuprocentową skuteczność, natomiast dla pewności warto także założyć maskę ochronną.