Budowa grzejnika konwekcyjnego

Informacje wprost z tawerny

Budowa grzejnika konwekcyjnego

O grzejnikach wiemy tyle, co w praktyce. Rzadko kiedy zdarza się, że chcemy zasięgnąć więcej informacji na temat budowy czy systemu działania danego urządzenia. Dla osób zainteresowanych dziś o budowie grzejnika konwekcyjnego, który jest coraz bardziej popularnym urządzeniem zarówno w domach, jak i w placówkach użyteczności publicznej.

Z czego składają się grzejniki konwekcyjne?

grzejnik konwekcyjnyZanim przejdziemy do konkretnej budowy grzejnika konwekcyjnego, warto na samym początku wspomnieć o tym, jak to działa w sposób prosty i logiczny. Otóż pojęcie konwekcja jest ściśle związana z unoszeniem pionowym powietrza. Unoszone powietrze ulega ocieplaniu oraz wydalaniu, dzięki czemu pomieszczenie się ogrzewa w sposób równomierny. Przejdźmy teraz do konkretnej budowy. Otóż grzejnik konwekcyjny w większym udziale zbudowany jest z metalu. Zarówno obudowa, jak i części środkowe są metalowe. Z zewnątrz przypomina tradycyjny kaloryfer. Zewnętrzna obudowa to biała pokrywa aluminiowa, która posiada równoległe wcięcia pomocne przy akumulacji ciepła. Może być również zbudowana ze stali wysokogatunkowej w zależności od modelu grzejnika konwekcyjnego. Od góry znajduje się osłona górna, przez którą przedostaje się ciepłe powietrze. Wylot powietrza może być również w górnym rogu grzejnika. Ważne jest tu również pokrętło termostatu, któż odpowiada za regulację temperatury w pomieszczeniu. W grzejniku konwekcyjnym najważniejszy jest element grzewczy, który ociepla się do bardzo wysokiej temperatury wykorzystując do tego energię elektryczną. Powietrze, które znajduje się w bezpośrednim kontakcie z tym elementem gwałtownie się ociepla dając przy tym oczekiwaną temperaturę powietrza. Niezbędna również jest sonda pomiaru temperatury, dzięki której wiemy, do jakiego stopnia nagrzał się grzejnik konwekcyjny i w jaki sposób go potem regulować. Grzejniki konwekcyjne mają kilka trybów pracy w zależności od rodzaju pieca.

Budowa grzejnika konwekcyjnego nie jest skomplikowana, jednakże samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy nie da się go samego stworzyć. Mimo to warto wiedzieć, z czego on się składa i jak działa, ponieważ w przypadku ewentualnej awarii będziemy mogli względnie ocenić, z czym jest problem. Również łatwiej nam będzie się nim posługiwać w momencie potrzeby.