Cechy dobrej karykatury

Informacje wprost z tawerny

Cechy dobrej karykatury

Ludzie w dzisiejszych czasach przywykli do bycia poddawanymi ciągłej ocenie, czy to w pracy, czy w domu czy wśród znajomych. Być może z tego powodu w krew weszło nam też oceniać innych zarówno, jako ludzi , jak i pracowników. Oceniamy zagrania piłkarzy na boisku niejednokrotnie wypowiadając się niczym najlepsi eksperci w dziedzinie piłki nożnej. Oceniamy producentów różnych sprzętów twierdząc, że źle wykonali ten czy inny produkt. Oceniamy prawie wszystko.

Ponadczasowy charakter karykatur

karykaturaChociaż na pierwszy rzut oka wszechobecne ocenianie wydaje się być złe, warto zwrócić uwagę na pozytywne cechy tego zjawiska. Nie da się ukryć, że dzięki niemu w mniejszym lub większym stopniu wszystkie oceniane osoby starają się stale poprawiać, żeby uniknąć bycia ocenianym w przyszłości. Wszyscy jednak żyjemy w czasach oceny, chociaż jest przynajmniej jeden obszar, w którym jest ona trudna, a krytyka może zostać odebrana jako komplement, a nie przytyk. Tym obszarem jest karykatura, która co do zasady ma nie być idealna i sama z siebie ma charakter prześmiewczy. Trudno więc ocenić ją ani pozytywnie, ani negatywnie, ponieważ jej odbiór jest całkowicie zależny od naszego indywidualnego podejścia. Trudno też zarzucić jej twórcom niedbałe wykonanie, ponieważ bardzo łatwo mogą wybronić się twierdzeniem, że taki był ich zamysł. Karykatury dzięki stosowaniu różnego rodzaju przekoloryzowań naszych cech charakteru lub wyglądu są bardzo neutralne pod warunkiem, że potrafimy spojrzeć na nie z pewnym dystansem, czego w zasadzie wymaga ta forma sztuki artystycznej. Oglądając różnorodne obrazy karykaturalne dwie siedzące obok osoby mogą mieć na jej temat zupełnie odmienne zdanie, chociaż raczej jest to zdanie pozytywne lub neutralne. Karykatury w odróżnieniu od innych przedmiotów czy efektów pracy artystów rzadko kiedy oceniane są negatywnie. I fenomen polega na tym, że w najgorszym przypadku nie zachwycą potencjalnych odbiorców, dlatego są tak popularne i coraz więcej młodych artystów zaczyna swoją karierę właśnie od rysowania karykatur.

Nawet najbardziej krytyczne osoby muszą czasem pogodzić się z faktem, że nawet źle oceniona przez nich karykatura może odnieść olbrzymi sukces, ponieważ jej celem jest rozśmieszanie i wzbudzanie uśmiechu, a nie idealnie pociągnięta kreska i doskonałe odwzorowanie rzeczywistości. W dzisiejszym, często mocno pokręconym świecie karykatury trafiły na bardzo podatny grunt, dlatego od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością i jak mało co są odporne na wszelkiego rodzaju krytykę i negatywną ocenę.