Co to jest anodowanie?

Informacje wprost z tawerny

Co to jest anodowanie?

Metale to najczęściej materiały bardzo plastyczne, z których można wykonać naprawdę wiele rzeczy. Poddaje się je różnym procesom, których celem jest uzyskanie rozmaitych kształtów czy kolorów danego metalu. Podobnie jest w przypadku aluminium. Zakłady galwanotechniczne oferują szeroki zakres usług jeśli chodzi o ten metal. 

Aluminium – na czym polega proces jego anodowania?

anodowanie aluminiumGalwanizacja to ogólna nazwa dla procesów obróbki metali, polegających na zastosowaniu przepływu prądu dla uzyskania pożądanych efektów. Mogą to być na przykład procesy chromowania czy złocenia metalu. Podobnie jest także w przypadku anodowania. Ten proces polega na osadzeniu się warstwy tlenku glinu na metalu, w tym przypadku aluminium. Takie anodowanie aluminium, zwane też eloksalacją, jest procesem elektrochemicznym. Dzięki zastosowaniu prądu stałego na powierzchni metalu tworzy się niewidoczna warstwa tlenku. Zabezpiecza ona aluminium przed korozją oraz niszczeniem. Poza tym, wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, tak przygotowane aluminium da się pomalować. Używane są do tego barwniki organiczne, które nadają różne kolory metalowym częściom. Po malowaniu aluminiowe przedmioty umieszcza się w gorącej wodzie lub pasywatorze, aby tlenek glinu przekształcił się w tak zwany bemit. Wtedy metalowa powierzchnia staje się gładka i niezwykle lśniąca. Takie aluminiowe przedmioty wykorzystuje się w różnych dziedzinach życia, od motoryzacji aż po dyscypliny sportowe. 

Aluminium jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych metali. Wykonuje się z niego najróżniejsze konstrukcje, rusztowania czy drabiny. Wykorzystuje się do go także do produkcji felg samochodowych, a dzięki procesowi anodowania mogą być one w najróżniejszych i ciekawych kolorach. Z pewnością proces anodowania daje wiele możliwości dla wielu dziedzin w życiu.