Co warto wiedzieć o ogrodach wertykalnych?

Informacje wprost z tawerny

Co warto wiedzieć o ogrodach wertykalnych?

W naszych domach pojawia się coraz więcej rozwiązań, na które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nikt by nie wpadł bądź nie uznałby tego pomysłu za atrakcyjny. Przykładem są choćby betonowe płyty dekoracyjne, które obecnie stanowią modny element wystroju, a dekadę czy dwie temu kojarzyły się tylko z architekturą przemysłową w niezbyt pozytywnym tego znaczeniu.

Co dają nam wertykalne ogrody?

ogrody wertykalneJednym z ciekawych rozwiązań we wnętrzach, które zyskują teraz wielu miłośników, są tak zwane ogrody wertykalne. Jak sama ich nazwa wskazuje, jest to ogród pionowy, umieszczony na ścianie. Jakby tego było mało, takie ogrody mieszczą się we wnętrzu domu, a nie na zewnątrz, gdzieś w ogrodzie. Poza aspektem wizualnym – takie ogrody są ładne i ożywiają wystrój – ogrody wertykalne mają także aspekt bardziej „zdrowotny”: wpływają pozytywnie na regulację wilgotności w pomieszczeniach i produkują tlen. Są więc nieocenione w każdym pomieszczeniu, w którym spędzamy wiele godzin. Założenie małego ogrodu wertykalnego nie jest wcale takie trudne, choć jego późniejsza pielęgnacja wymaga dużej dbałości i staranności. Założeniem dużego ogrodu na ścianie powinna zająć się profesjonalna firma. Jest to związane nie tylko z wyborem odpowiednich roślin i przygotowaniem „skrzyń” z roślinnością na kratownicach, ale też z wyliczeniem obciążeń na ścianach. Waga metra kwadratowego takiego ogrodu to nawet kilkadziesiąt kilogramów, co przy dużym ogrodzie stanowi już naprawdę spore obciążenie.

Zakładając ogród wertykalny powinniśmy od razu zadbać o odpowiedni system jego nawadniania i nawożenia, czyli o fertygację. Z pewnością zaoszczędzi nam to problemów, jakie może generować troska o tak nietypowy ogród, a przy tym pozwoli na dłuższy wyjazd bez martwienia się o to, czy nasz ogród uschnie w czasie naszej nieobecności.