Co warto wiedzieć o sportach wodnych?

Informacje wprost z tawerny

Co warto wiedzieć o sportach wodnych?

sporty wodne

Sporty wodne na przestrzeni ostatnich lat stały się w Polsce bardzo popularne. W dużej mierze wynika to z tego, że uprawianie sportów wodnych to doskonały sposób na spędzenie czasu na wakacjach jak i poprawienie swojej formy. O jakich wodnych sportach warto pomyśleć? Oto kilka naszych propozycji.

Żeglarstwo coraz popularniejsze

czarter jachtówŻeglarstwo jest uznawane za jeden z bardziej ekskluzywnych sportów wodnych. Jednak jego popularność z każdym rokiem rośnie i co więcej sportem tym zaczynają interesować się osoby w bardzo różnym wieku, tak te młode jak i starsze. Wynika to z tego, że obecnie by uprawiać żeglarstwo w trakcie letniego wypoczynku nie trzeba posiadać jachtu, ponieważ można go z powodzenie wynająć. Według informacji ze strony www.moj-rejs.pl czarter jachtów obecnie jest dość popularnym rozwiązaniem, głównie na mazurach. Oferowane przez wypożyczalnie jachty są o różnym standardzie, a co za tym idzie cena ich wynajmu także jest rożna, dzięki czemu żeglarstwo stało się bardziej dostępne niż dawniej. Pamiętać jednak należy, o tym że choć żeglarstwo nie zalicza się do ekstremalnych sportów wodnych, na jachtach oddalonych od lądu mogą zdarzać się wypadki, a co za tym idzie trzeba pamiętać o zabraniu takiego wyposażenia z zakresu pierwszej pomocy jak:

  • bandaże,
  • woda utleniona,
  • opatrunki,
  • maska do sztucznego oddychania,
  • chusta trójkątna.

Na portalu magazynwiatr.pl można znaleźć informacje, że wybierając się na jacht miejmy także na uwadze i to, że pogoda bywa zmienia, a co za tym idzie nawet jeśli wypływamy w piękną słoneczną pogodę to na jacht należy zabrać i cieplejsza odzież, tak by żeglowanie było przyjemne nawet kiedy aura ulegnie pogorszeniu. Żeglarstwo to wspaniały sport wodny tak dla młodszych osób jak i tych w starszym wieku. Sport ten zapewnia bardzo ciekawe doznania, a przy tym nie jest tak bardzo wymagający jak inne wodne dyscypliny.

Kajakarstwo i spływy kajakowe

SPŁYWY KAJAKOWEKajakarstwo również w ostatnim czasie zyskało na popularności. Jest to sport już bardziej wymagający niż żeglarstwo, jednak wbrew temu co by się wydawało nie jest to trudny sport przynajmniej, jeśli mowa o kajakarstwie turystycznym. Na stronie www.wioselko.pl można przeczytać, że kajaki dostępne są w wielu wersjach w tym i takie dla osób całkowicie początkujących, a co za tym idzie pływanie nimi jest łatwe i co ważne bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że kajaki turystyczne mają rożną konstrukcje, która wpływa na to jak takim kajakiem się steruje, jak bardzo jest on wywrotny, sterowny itd. Im szerszy i krótszy kajak tym bardziej jest on stabilny, a co za tym idzie lepszy dla osób początkujących. Kajaki tego typu jednak mają ten minus, że są dość wolne jak i mało sterowne. Osobom początkującym zaleca się swobodne pływanie kajakiem po jeziorze, gdzie nie ma prądów i zawsze mamy możliwość powrotu na brzeg. Spływy kajakowe są już bardziej wymagające, dlatego za nim się na nie wybierzemy warto trochę potrenować. Dodatkowo, jeśli chodzi o spływy kajakowe to należy mieć na uwadze, że wyróżnia się różne trasy spływów, o różnym poziomie trudności. Na początek wybierajmy te najłatwiejsze. Obecnie w większości miejscowości wypoczynkowych działają wypożyczalnie kajaków, które zajmują się organizacją spływów jak i wypożyczaniem sprzętu, dzięki czemu zorganizowanie takich atrakcji nie stanowi żadnego problemu.

Nurkowanie – sport ekstremalny

NURKOWANIEWśród osób lubiących ryzyko szczególnie popularny jest taki sport wodny jakim jest nurkowanie. Sport ten jest uznawany za sport ekstremalny, a co za tym idzie jest to dość ryzykowny sport, dlatego by bezpiecznie móc nurkować, należy się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze należy odbyć podstawowy kurs nurkowania. W ramach takiego kursy dowiemy się o zasadach bezpiecznego nurkowania i poznamy podstawy. Ważne jest także to by odpowiednio się wyposażyć, kiedy schodzimy pod wodę. Według strony www.faun.com.pl ważne są tu takie rozwiązania jak kombinezon nurkowy, jeśli nurkujemy w chłodnej wodzie także i ocieplacz pod kombinezony, maska, płetwy. Pamiętajmy, że zwykle największe ryzyko w trakcie nurkowania wiąże się z wychłodzeniem organizmu, dlatego tak ważne jest to by zarówno kombinezon jak i ocieplacz nurkowy był dobrze dobrany. Pomimo tego, że żeby móc bezpiecznie nurkować należy przejść szkolenie i posiadać odpowiednie wyposażenie sport ten może uprawiać prawie każdy. Należy jedynie pamiętać o dopasowaniu miejsca nurkowania do własnych umiejętności jak i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wakeboarding – nowe oblicze sportów wodnych

WAKEBOARDINGWedług artykułu na portalu http://portalaktywni.com wakeboarding jest jednym z popularniejszych sportów wodnych w ostatnim czasie. Sport ten w pewnym sensie przypomina narty wodne, w tym wypadku jednak do płynięcia po wodzie wykorzystuje się jedną deskę, mianowicie specjalną deskę wakeboardingową. Osoba serfująca po wodzie trzyma się liny zamocowanej do łodzi lub też coraz popularniejszych wyciągów. Fakt, że przy wakeboardingu wykorzystuje się jedną deskę umożliwia wykonywanie akrobacji tak jak jest to przy snowbordzie. Wszystko to sprawia, że jest to bardzo ciekawa alternatywa, jeśli chodzi o sporty wodne, łącząca w sobie to co najlepszy z rożnych dyscyplin.

Podsumowanie

Sporty wodne to doskonały sposób na poprawienie ogólnej kondycji organizmu jak i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Co ważne oferta sportów wodnych jest tak zróżnicowana, że każdy może znaleźć coś ciekawego.

Jedna odpowiedź

  1. Żaneta pisze:

    Witam, można zauważyć, że obecnie, gdy zaczynając się wakacje bardzo popularne stają się kajaki i to takie spływy, które tragające nawet kilka dni. Przecież nie ma nic piękniejszego od wypoczynku w upalne dni na wodzie. Jednak należy pamiętać o kremach z filtrem, bo w kajakach na wodzie łatwiej i szybciej i można się opalić.

Dodaj komentarz