Czy olejki eteryczne pomagają zasnąć?

Informacje wprost z tawerny

Czy olejki eteryczne pomagają zasnąć?

Stres, brak czasu na odpoczynek i natłok myśli coraz częściej powodują problemy ze snem. W Polsce na bezsenność cierpi nawet do 35% obywateli. Zaburzenie tak podstawowej czynności fizjologicznej skutkuje spadkiem koncentracji, pogorszeniem pamięci i zaburzeniami metabolicznymi. Nie warto jednak od razu sięgać po środki medyczne — lepiej spróbować naturalnych metod znanych od tysiącleci. 

Aromaterapia na bezsenność

olejki eteryczne na senZioła i wyciągi roślinne od wieków są znane ze swoich zdrowotnych właściwości. Melisa, bergamotka, rumianek czy rozmaryn wykazują właściwości uspokajające i relaksujące. Ich dodatkową zaletą są szerokie możliwości zastosowania — można je kupić w formie świeżych kwiatów, suszów bądź olejków. Szczególnie skuteczne w przypadku bezsenności będą olejki eteryczne na sen. Na rynku dostępne są poduszki uzupełnione specjalnym wkładem z dodatkiem olejków np. z dzikiej róży, które działają wyciszająco i poprawiają jakość snu. Odpowiedni odpoczynek i wyciszenie przed nocą jest kluczowe dla dobrego snu, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie kąpiel lub masaż z dodatkiem olejków eterycznych. Gorąca kąpiel uzupełniona 10-15 kroplami oleju ukoi zmysły unoszącym się aromatem i rozluźni napięte mięśnie. Najskuteczniejsze właściwości relaksujące wykazuje olejek lawendowy, który można bezpiecznie stosować u dzieci już od pierwszego miesiąca życia. Warto podkreślić, że olejki eteryczne to naturalne wyciągi roślinne pozyskiwane m.in. metodami destylacji i wytłaczania. 

Aromaterapia jest uznawana za skuteczny sposób na poprawę jakości snu od setek lat. W starożytnym Egipcie palono kadzidła, a obecnie olejki eteryczne wykorzystuje się w kąpielach, masażach, kominkach zapachowych czy w pokrowcach na poduszki i materace. Ich użycie to naturalny sposób na walkę z dolegliwościami zdrowotnymi, bo mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, nie powodują skutków ubocznych i są alternatywą dla uzależniających leków.