Czy warto zainwestować w pracownie z terminalami?

Informacje wprost z tawerny

Czy warto zainwestować w pracownie z terminalami?

Nieustannie dążymy do rozwoju technologii, aby każda praca stała się łatwiejsza, skuteczniejsza i przyjemniejsza. Przykładem nowych urządzeń stosowanych przez wiele przedsiębiorstw, szkół i uczelni są specjalne terminale, będące alternatywą dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Ich wykorzystanie ma spory wpływ na bezpieczeństwo danych i znacznie redukuje koszta związane z instalacją oprogramowania czy utrzymaniem urządzeń w ciągłym działaniu.

W jaki sposób działa pracownia terminalowa?

pracownie terminaloweTerminal jest zamiennikiem wyłącznie komputera – pozostałe akcesoria, takie jak monitor, klawiatura czy mysz pozostają na swoich miejscach. Zakupiony terminal należy zamontować z tyłu monitora i odpowiednio go skonfigurować, tym samym łącząc się z głównym serwerem – miejscem, zarządzanym przez administratora IT, nauczyciela lub wykładowcę. Z serwerem może być połączonych wiele stanowisk, dlatego jest to częste rozwiązanie stosowane na uczelniach, w salach informatycznych oraz w innych branżach związanych z IT. Po połączeniu z serwerem, z jednego miejsca instaluje się oprogramowanie dla wszystkich podłączonych stanowisk. Tym sposobem zyskuje się indywidualny pulpit oraz dostęp do zainstalowanych aplikacji. Wszystkie dane na bieżąco zapisywane są na serwerze, dlatego wszelkie uszkodzenia terminala nie wpłyną na bezpieczeństwo plików. Urządzenia są znacznie tańsze w utrzymaniu niż standardowe komputery stacjonarne – mają niski pobór prądu, a dodatkowo nie kosztują dużo. Pracownie terminalowe mogą być tworzone w pomieszczeniach, gdzie obszar działania nie jest zbyt duży. Instalacja urządzeń zaoszczędza bardzo dużo czasu, gdyż nie ma konieczności instalowania oprogramowania i aplikacji bezpośrednio na każdym z komputerów.

Zakup terminali do pracowni jest opłacalny z wielu powodów – można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż same komputery stacjonarne są znacznie droższe, nie trzeba martwić się o utratę ważnych plików i prezentacji, a dodatkowo pracuje się w dużo lepszych warunkach – urządzenia nie hałasują, nie generują ciepła, nie wymagają tak wielu połączeń kablowych i zajmują bardzo mało miejsca w biurze. Nad zainwestowaniem w ten sprzęt powinni pomyśleć prezesi firm działających na komputerach, a także różne instytucje oraz szkoły.