Czyszczenie dywanów i wykładzin

Informacje wprost z tawerny

Czyszczenie dywanów i wykładzin

Kupując mieszkanie w stanie surowym czy też budując dom staniemy kiedyś przed problemem polegającym na wyborze materiału jaki zostanie położny na naszych podłogach. Ostatnimi czasy zaobserwować można takie zjawisko, że coraz częściej stawia się na starsze rozwiązania jakimi są dywany czy też wykładziny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dywan może bardzo łatwo się zabrudzać. W takim wypadku nie należy od razu decydować się na jego wymianę.

Efektywne metody prania dywanów

pranie dywanów cenaPrzyglądając się dywanowi możemy dostrzec, że składa się on w zasadzie z dwóch warstw. Mianowicie można dostrzec osnowę oraz runo dywanowe. Kontakt z podłogą ma tutaj osnowa dywanu. W związku z tym, że znajduje się ona niżej to rzadziej dochodzi do jej zabrudzenia. Natomiast runo dywanowe można zabrudzić naprawdę bardzo łatwo i szybko. W takim wypadku gdy przydarzy nam się taki problem to warto poszukać firm, które przeprowadzą pranie dywanów cena za tego typu usługi jest w dużym stopniu zależna od stopnia zabrudzenia. Zupełnie inaczej może wyglądać proces prania dywanu w przypadku wylania na niego kawy, a inaczej wówczas gdy dywan będzie pełen tłustych plam z oleju czy smaru. W przypadku mniej poważnych zabrudzeń najczęściej stosuje się pranie ekstrakcyjne. Sposób ten polega na nakładaniu na powierzchnię dywanu specjalnej piany aktywnej, która musi wniknąć w strukturę włókien. Do nałożenia oraz do wcześniejszego stworzenia piany aktywnej wykorzystuje się specjalistyczne odkurzacze piorące. Oprócz tradycyjnej funkcji odkurzania takie odkurzacze pozwalają na tworzenia substancji czynnej rozpuszczającej zanieczyszczenia. Gdy pianka zostanie już nałożona na powierzchnię dywanu to wówczas należy odczekać aż zacznie ona działać. Zależnie od stopnia zabrudzenia może się ten czas inaczej kształtować. Obecnie pranie dywanów metodą ekstrakcyjną przeprowadza się najczęściej w domu klienta.

Gdy nasz dywan czy też wykładzina dywanowa będzie pełna poważniejszych zabrudzeń to wówczas warto pomyśleć o przeprowadzeniu prania metodą na wskroś. Sposób ten polega na umieszczeniu dywanu w specjalnej pralce. W takim przypadku może się okazać, że dywan będzie musiał spędzić w niej nawet kilka godzin. Tutaj również czas prania zależny jest od tego z jak poważnymi zanieczyszczeniami mamy do czynienia.