Do czego służy turbosprężarka?

Informacje wprost z tawerny

Do czego służy turbosprężarka?

Turbosprężarka to urządzenie, którego zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego bądź kotła parowego. Składa się ona z dwóch elementów, którymi są turbina oraz sprężarka. Turbina stanowi tak zwaną gorącą część z kolei sprężarka – chłodną. Turbosprężarka zwiększa sprawność oraz moc silnika, dzięki wtłoczonemu dodatkowo do komory spalania powietrza.

Turbosprężarka – przegląd procesu naprawy

naprawa turbosprężarekZasada działania turbosprężarki jest bardzo prosta. Napędzana jest ona przez gazy wylotowe silnika spalinowego, które przepływają przez wirnik turbiny, by następnie zostać wydalone przez układ wydechowy. Ruch obrotowy wirnika zostaje przekazywany na wirnik sprężarki dzięki wałowi. Wirnik z kolei spręża powietrze, które wpada przez dolot i filtr. Kiedy dojdzie do uszkodzenia tego elementu zwykle jedynym wyjściem jest jego wymiana. Jednak nie jest ona taka prosta, a podczas samej czynności polegającej na wymianie należy także wykonać kilka innych operacji. Przed samym demontażem urządzenia następuje naprawa turbosprężarek, która polega na wypłukaniu układu smarowania zmieniając filtr oraz olej na świeży. Następnie silnik zostaje uruchomiony na kilkanaście minut. Kiedy olej skutecznie wypłucze, należy go wylać i rozpocząć właściwą naprawę. Najważniejszym jej etapem jest ustalenie przyczyny awarii. Jeśli nie do końca wiemy z jakiego powodu turbosprężarka przestała działać, jej wymiana jest bezcelowa. Równie ważnym procesem podczas naprawy jest sprawdzenie oraz wyczyszczenie całego układu dolotowego i zasysania spalin do turbiny.

Przed przystąpieniem do montażu nowej turbosprężarki należy sprawdzić wszystkie jej osłony oraz osłony przewodów olejowych. Muszą one zostać odpowiednio usztywnione, a brak należy uzupełnić. Ponadto wszystkie połączenia muszą być szczelne, a uszczelki warto wymienić na nowe. Pamiętajmy jednak, aby nie zastępować ich substytutami.