Fenomen ustawień hellingerowskich

Informacje wprost z tawerny

Fenomen ustawień hellingerowskich

Terapia systemowa w niektórych przypadkach okazuje się niezwykle skuteczna metoda leczenia zaburzeń psychicznych. Jest równie pomocną a przypadku problemów wychowawczych oraz w związku. W kontekście możliwości, jakie daje terapia systemowa coraz częściej mówi się o tak zwanych ustawieniach hellingerowskich.

Terapeuci systemowi czuwają nad ustawieniami hellingerowskimi

sprawne ustawienia hellingerowskieZnany psychoterapeuta Bert Hellinger kilkanaście lat temu opracował i wdrożył nowatorską metodę terapii. Ma ona wielu zwolenników. Mowa oczywiście o tak zwanych ustawieniach systemowych. Stoi za nimi teoria widzącego pola. Pole tego rodzaju ma przechowywać wszystkie informacje o rodzinie pacjenta. Mowa w tym przypadku zarówno o informacjach uświadomionych, jak i będących poza zasięgiem świadomości. Profesjonalne i zarazem sprawne ustawienia hellingerowskie nierzadko przynoszą zaskakujące rezultaty. Podczas sesji pacjent nagle uśiwadamia sobie, rzeczy o swojej rodzinie, o których dotychczas nie miał pojęcia. Przeciętnemu obserwatorowi może to przypominać nieco magię. Dzięki poznaniu całej prawdy o sobie i swojej rodzinie można przepracować traumy i zranienia. Podczas sesji terapeutycznej pacjent doświadcza zazwyczaj wiele różnorodnych emocji – od radości aż po ból i cierpienie. Następnie terapeuta w wspólnie z pacjentem są s tanie omówić nieznane do tej pory aspekty sytuacji. Stawarza to nowe możliwości odnośnie leczenia. warto jednak podkreślić z całą mocą, ze metoda ustawień rodzinnych nie powinna być jedyną formą terapii. Konieczne okazują się także regularne indywidualne spotkania  z terapeutą. Osoby, które miały możliwość uczestniczenia w ustawieniach rodzinnych, obojętnie czy w roli głównego bohatera, czy też obserwatora, zazwyczaj mówią o ogromnych przeżyciach, jakie im towarzyszyły. Trudno się z tym nie zgodzić. Ustawienia rodzinne są zalecane w przypadku osób cierpiących z powodu nieprzepracowanych traum.

Zaburzenia psychiczne różnego rodzaju potrafią nieraz całkowicie zdezorganizować czyjeś życie. Nerwica i depresja skutecznie obniżają poczucie spełnienia. Często tradycyjne metody terapii nie przynoszą spodziewanych efektów. Tymczasem udział w ustawieniach systemowych pozwala na nowo cieszyć się życiem. Kilka sesji terapeutycznych przynosi spodziewane efekty.