Gdy chcesz zorganizować zawody sportowe

Informacje wprost z tawerny

Gdy chcesz zorganizować zawody sportowe

pomiar czasu

Organizacja zawodów tak jak i same zawody rządzi się pewnymi prawami i zasadami, a co za tym idzie wiele osób, które chcą zawody zorganizować zadaje sobie pytanie jak to zrobić? O czym należy pamiętać, jakie rozwiązania zastosować? O tym wszystkim postaramy się powiedzieć w poniższym tekście. 

Jak przystąpić do organizacji zawodów sportowych

pomiar czasuNa początek należy powiedzieć jakich formalności należy dopełnić by w ogóle móc zorganizować zawody sportowe. Na początek dany klub sportowy musi zgłosić chęć organizacji imprezy sportowej i wpisać ją do ogólnopolskiego kalendarza imprez. Następnie musimy otrzymać wstępną zgodę prezesa danego związku sportowego na zorganizowanie zawodów, po czym musimy przesłać do zarządu dokument zgłoszenia zawodów wraz z załączonym planem ogólnej koncepcji zawodów. Co ważne w zależności od rangi zawodów jakie zamierzamy zorganizować należy tego dokonać na 3 do 6 miesięcy przed planowanymi zawodami. Po zaakceptowaniu zgłoszenie i ogólnego plany należy powołać Komitet Organizacyjny zawodów, który to już zajmuje się szczegółowym przygotowanie zawodów. Na portalu www.magazynbieganie.pl można przeczytać, że do obowiązków komitetu Organizacyjnego należy między innymi przygotowanie regulaminu zawodów jak i przygotowanie planu minutowego zawodów. Sama organizacja zawodów sportowych odbywa się natomiast w trzech fazach, takich jak:

  • etap przygotowawczy (obmyślenie środków, pozyskanie odpowiednich narzędzi i urządzeń, pozyskanie pomocników i wolontariuszy),
  • etap główny (realizacja programu zawodów),
  • etap końcowy (zwrócenie sprzętu, przywrócenie obiektu do stanu poprzedniego, czynności porządkowe).

Zwykle najwięcej uwagi skupia się bezpośrednio na samych zawodach. Jak się jednak odpowiednio do nich przygotować?

Sprzęt na zawody sportowe

pomiar czasuW trakcie przygotować do zawodów sportowych przede wszystkim należy się skupić na zapewnienie odpowiedniego sprzętu i urządzeń. Ich rodzaj jednak uzależniony jest bezpośrednio od tego w jakiej dyscypliny sportowej odbywają się zawody. Poza typowym sprzętem sportowym, który potrzebny będzie na danych zawodach należy pamiętać jeszcze o dodatkowych rozwiązaniach takich jak sprzęt umożliwiający pomiar czasu na zawodach czy wagi do ważenia zawodników. Jeżeli chodzi o pomiar czasu i jego dokładność to lepiej sprawdza się elektroniczny pomiar czasu. Co do wag natomiast to warto zwrócić uwagę na ich stan, ponieważ te starsze maja tendencje do przekłamywania. Zasadniczo, jeśli na czas organizowanych zawodów klub nie jest w stanie w pełni wystawić swojego sprzętu to przy wypożyczanie go powinien upewnić się, że jest on w dobrym stanie i że w trakcie prowadzenie zawodów nie będzie z nim żadnego problemu.

Jak zapewnić dobre warunki zawodnikom w czasie zawodów

wodaW trakcie przygotowań do zawodów należy także pamiętać o tym by zapewnić zawodnikom odpowiednie warunki także w chwili, kiedy czekają oni na swój występ. W tym celu należy wyznaczyć wygodne miejsce na szatnie, a także i miejsce w którym zawodnicy będą mogli wygodnie wypocząć i zaczekać z dala od hałasu i ludzi. Miejsce to nie koniecznie musi znajdować się we wnętrzu jakiegoś budynku, jednak powinno być ono osłonięte tak od wiatru jak i od słońca. Na terenie zawodów powinny także być dystrybutory do wody, by zawodnicy mieli przez cały czas dostęp do świeżej i chłodnej wody. Wbrew temu co by się mogło wydawać sprawy te są równie istotne co sama organizacja zawodów, dlatego nie można o tym zapomnieć.

Przygotowanie zawodów a przygotowanie zawodników

bieganieNa portalu bieganie.pl można znaleźć, że w trakcie przygotowań do zawodów nie można także zapomnieć do przygotowania zawodników pod ich kontem. Zawodnicy kluby, który podejmuje się organizacji imprezy sportowej mają tę przewagę, że już na długo przed samymi zawodami mogą zapoznać się ze specyfiką miejsca w którym maja się one odbywać, a co za tym idzie przygotować się pod tym kontem. Znaczenie to ma wprawdzie nie we wszystkich dyscyplinach, ale w niektórych jednak tak. W trakcie przygotowań do zawodów należy zadbać o odpowiednie przygotowanie motoryczne. Standardowe treningi przed zawodami warto także wzbogacić o trening funkcjonalny. Treningi tego typu są ogólnorozwojowe, a z racji tego, że wywodzą się on z rehabilitacji nie narażają zawodników na kontuzje. Przygotowując zawodników do zawodu należy pamiętać także o tym, żeby przed samymi zawodami zmniejszyć nieco natężenie treningów.

Podsumowując

Organizacja zawodów sportowych czy jakiejkolwiek imprezy sportowo-rekreacyjnej nie jest łatwa. Należy pamiętać, że sposób organizowanie takich wydarzeń jest określony przez różne zasady i wymagania, do których to w trakcie przygotowań należy się stosować. 

Dodaj komentarz