Gdy chcesz zostać kosmetyczką

Informacje wprost z tawerny

Gdy chcesz zostać kosmetyczką

kosmetologia

Gabinety kosmetyczne nadal cieszą się dużą popularnością, a co za tym idzie wybór zawodu kosmetyczki jest całkiem dobrym pomysłem. Jak jednak zostać kosmetyczką, co o zawodzie i jego specyfice należy wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Kosmetyczka – co należy wiedzieć?

KOSMETYCZKA W serwisie www.zawodowe.com możemy znaleźć informację, że praca kosmetyczki jak i zakresu usług świadczonych przez nią jest dość szeroki. Profesjonalna kosmetyczka wykonuje zarówno zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze jak i upiększające, a co za tym idzie by móc działać w tej branży potrzebne jest odpowiednie wykształcenie, umiejętności jak i wyposażenie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w zależności od tego jakie dana kosmetyczka ma wykształcenie taką prace i zabiegi może wykonywać. I tak po szkole zawodowej czy technikum zakres świadczonych usług ogranicza się do wizażu, makijażu czy stylizacji paznokci oraz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, natomiast po ukończeniu szkoły wyższej na kierunku kosmetologia można wykonywać zabiegi z zakresu odnowy biologicznej. W jaki zatem sposób można zdobyć odpowiednie wykształcenie potrzebne do wykonywania zawodu kosmetyczki?

Kosmetyczka – wykształcenie

kosmetologiaJak już powiedzieliśmy powyżej uprawnienie do wykonywania zawodu kosmetyczki można uzyskać na różny sposób i na różnym poziomie. Zasadniczo niewiele jest szkól publicznych o takim profilu, z wyjątkiem uczelni wyższych o profilu kosmetologia. Jeśli chodzi natomiast o uprawnienia na niższym szczeblu to w grę wchodzą tu niepubliczna szkoła kosmetyczna zawodowa lub techniczna w zależności od miejscowości. Dodatkowo potrzebne uprawnienia można także nabyć odbywając odpowiedni kurs. Kurs kosmetyczny to odpłatna forma kształcenia, która pozwala na zdobycie wiedzy i doświadczenia w zakresie wykonywania zawodu kosmetyczki. Po ukończenia takiego kursu otrzymuje się zaświadczenie o jego ukończeniu i certyfikat, przy czym należy rozróżnić kursy zawodowe od tych uzupełniających. Zawodowy kurs twa zwykle 160h godzin, a jego ukończenie umożliwia wykonywania zawodu. Kursy uzupełniające to kursy trwające tylko kilka godzin i mają one na celu zapoznania z jakimś zagadnienie czy też techniką, a co za tym idzie nie uprawniają one do wykonywania zawodu, a jedynie pozwalają na powiększenie czy uzupełnienie kwalifikacji. Należy także pamiętać o tym, że zawód kosmetyczki uznawany jest za zawód rzemieślniczy, a co za tym idzie podnoszenie swoich kwalifikacji możliwe jest także poprzez przystępowanie do egzaminu rzemieślniczego.

Wyposażenie gabinetu i odzież dla kosmetyczki

KOSMETYCZKA Wykonywanie zawodu kosmetyczki wiąże się także z konieczności dopełnieni pewnych wymogów technicznych i sanepidowskich. To jak wyglądać powinien gabinet kosmetyczny zależy w dużej mierze od tego jakiego rodzaju zabiegi kosmetyczne będą w nim świadczone. Zasadniczo jednak konieczne jest to by ściany i podłogi w pobliżu umywalek jak i miejsc w których świadczone są usługi były pokryte materiałem trwałym i łatwym do utrzymania w czystości. Ważne jest także i to by wyznaczyć odpowiednio dużą przestrzeń w zależności od świadczonej usługi. Przestrzeń ta powinna umożliwiać takie rozstawienie sprzętów i mebli by możliwe było poprawne wykonywanie zabiegów. W przypadku zawodu kosmetyczki nie tylko sposób wyposażenia gabinetu kosmetycznego jest ważne, ale także i sama odzież. W tym wypadku stosowana jest zwykle odzież medyczna, zazwyczaj w postaci białego fartucha. Dodatkowo stosowane także powinno być obuwie medyczne. Wymogi te podyktowane są względami higienicznymi i co za tym idzie nie powinny one być lekceważone. Jeśli nosimy się z zamiarem założenia gabinety kosmetycznego nalezy bliżej zapoznać się z wymaganiami sanepidowskimi jakie trzeba spełnić przy odbiorze salonu by uniknąć problemów.

Usługi gabinetu kosmetycznego

Usługi jakie może świadczyć kosmetyczka są bardzo różne i jak już wspomnieliśmy zależne są one od rodzaju wykształcenie jakie ona posiada. Niemniej do najpowszechniejszych usług gabinetów kosmetycznych według www.pkik24.pl  można zaliczyć takie jak:

 • zabiegi pielęgnacyjne na dłonie (peeling dłoni, przedłużanie paznokci, żelowanie paznokci, usuwanie żelu),
 • zabiegi pielęgnacyjne stóp (peeling, pedicure, malowanie paznokci),
 • zabiegi pielęgnacyjne twarzy(peeling, mikrodermabrazja, mezoterapia, oczyszczanie twarzy, zabiegi liftingujące),
 • przedłużanie i zagęszczanie rzęs,
 • piercing,
 • depilacja woskiem,
 • depilacja laserowa,
 • masaże,
 • regulacja brwi i henna,
 • makijaż,
 • makijaż permanentny.

Oczywiście nie wszystkie z tych zabiegów muszą być świadczone przez dany zakład kosmetyczny czy kosmetyczkę, niemniej to własnie tych usług najczęściej szukają klienci. Dodatkowo zakład kosmetyczny obok usług kosmetycznych zajmuje się także sprzedażą profesjonalnych kosmetyków. Są to zarówno kosmetyki do makijażu jak i kosmetyki pielęgnacyjne, przy czym należy zaznaczyć, że do sprzedaży kosmetyków powinno być wyznaczone oddzielne miejsce. Coraz popularniejsze jest także rozwiązanie jakim jest sklep online z kosmetykami połączony ze stroną gabinetu kosmetycznego. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć miesięczne zarobki zakładu i jest wygodne dla samych klientów.

W kwestii podsumowania tematu

Zostanie kosmetyczką może nie jest w dzisiejszych czasach szczególnie trudne, liczmy się jednak z tym, że jest to zawód bardziej wymagający niż by się mogło nam wydawać. W branży tej należy stale się doszkalać, dbać o uatrakcyjnienia i powiększanie swojej oferty jak i kompetencji, a co za tym idzie jest to raczej zajęcie dla ludzi lubiących tą pracę.

Jedna odpowiedź

 1. Gosia pisze:

  Warto posiadać odpowiednie certyfikaty. Wiadomo, że obecnie rynek jest pełen salonów kosmetycznych i ludzie patrzą na certyfikaty i szkolenia, jakie ich kosmetyczka odbyła.

Dodaj komentarz