Historia polietylenu i wszechobecnych pianek

Informacje wprost z tawerny

Historia polietylenu i wszechobecnych pianek

Polietylen po raz pierwszy został uzyskany przez niemieckiego badacza jeszcze w dziewiętnastym wieku, ale pierwszą produkcję rozpoczęto dopiero w roku 1939. Zaczął być używany do wytwarzania folii, butelek, zakrętek, pojemników, czy żyłek. Jest przezroczysty, giętki i termoplastyczny. W zależności od gęstości, ma również inne zastosowania. Najbardziej nam znanym jest produkcja materaców z pianki oraz podkładów pod panele podłogowe, czy wyciszanie pianką ścian.

Zastosowanie pianki polietylenowej

pianka polietylenowa 3mm

Tworzywo, z jakiego wykonana jest taka pianka, świetnie sprawdza się nie tylko jako izolator hałasu, ale również temperatury, czy wilgoci. Polietylen jest odporny na pleśń i działania owadów. Nie posiada zapachu. Ma zamknięto-komorową strukturę, dlatego jest niepodatna na uszkodzenia mechaniczne. Można go barwić. Pianka polietylenowa 3mm wystarczy, aby stworzyć izolację akustyczną dla studia muzycznego. Produkuje się też z niej podkładki pod mysz, usztywnienia ortopedyczne, czy wkładki do odzieży sportowej lub ochronnej. Spieniona pianka służy za to do owijania delikatnych przedmiotów przeznaczonych do transportu, zwłaszcza szklanych rzeczy o nieregularnym kształcie, których nie sposób zabezpieczyć kartonem. Pianka nie zwiększa wagi przesyłki. W sprzedaży są dostępne pianki, które z jednej strony posiadają warstwę klejącą. Piankę PE znajdziemy także w usztywnieniach plecaków, w pokrowcach na laptopy i inny sprzęt elektroniczny. Korzysta się z niej też w przemyśle obuwniczym. Każdy miłośnik jogi miał styczność z pianką, ponieważ służy ona do wyrobu karimat. Dużym plusem jest produkowanie pianki bez użycia szkodliwych substancji chemicznych. Polietylen nie pyli się i jest łatwy w obróbce. Są dwa rodzaje pianki: sieciowane i niesieciowane. Pianka sieciowana jest bardziej wytrzymała i ma gładszą powierzchnię.

Co należy jeszcze podkreślić, pianka polietylenowa jest zdatna w całości do recyklingu. Wyrzucana na wysypisko, niestety zajmuje dużo miejsca i nie rozkłada się szybko. Dlatego trzeba zadbać o to, aby pianka mogła zostać ponownie wykorzystana. Segregując odpady, powinno się odseparować piankę od fragmentów innych materiałów i wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Większe ilości pianki można oddać firmie prowadzącej utylizację polietylenu.