hydrauliczna zrywarka – maszyna wytrzymałościowa

Informacje wprost z tawerny

hydrauliczna zrywarka – maszyna wytrzymałościowa

Zrywarka jest jedną z wielu maszyn służących do badania wytrzymałości materiałów. Dzięki niej możliwe jest rejestrowanie zależności, które zachodzą pomiędzy przyrostem długości próby, która zostaje poddawana rozciąganiu, a wytworzoną na nią siłą. Urządzenie to wykorzystywane jest zarówno do badania wytrzymałości statycznej jak i dynamicznej. W przypadku drugiego badania próba ma do czynienia z krótkotrwałymi udarami działającymi na nią.

Zastosowanie zrywarki w badaniach wytrzymałościowych

hydrauliczna zrywarka - maszyna wytrzymałościowaPomiary uzyskane dzięki zastosowaniu zrywarki są niezwykle precyzyjne. Sama hydrauliczna zrywarka – maszyna wytrzymałościowa wykorzystywana jest w przypadku różnego typu materiałów. Są to między innymi drewno, metal, tworzywa sztuczne, materiały budowlane czy ceramika. Większość maszyn wytrzymałościowych obejmuje działania takie jak rozciąganie, ściskanie, zginanie oraz skręcanie. Ponadto możliwe jest także wykonanie testów cyklicznych, a także zmęczeniowych. Wszystkie te działania mają na celu określenie dokładnych parametrów oraz właściwości poddawanego badaniom materiału. Wielu producentów wraz z urządzeniem oferuje także w zestawie akcesoria takie jak uchwyty, mocowania, głowice pomiarowe oraz komory. Dzięki nim pomiary są jeszcze dokładniejsze. Zrywarki wraz z tego typu akcesoriami sprawdzą się zatem idealnie w przypadku mocno rygorystycznych badań wytrzymałościowych. Ponadto wraz z urządzeniem producent dostarcza również odpowiednie oprogramowanie, które daje klientowi możliwość programowania przebiegu badania wedle własnych oczekiwań oraz analizy a także zapisu uzyskanych danych pomiarowych. We wstępie mogliśmy przeczytać o dwóch rodzajach badań, którymi są badania statyczne oraz dynamiczne. Producenci wśród swoich urządzeń także wyszczególnili taki podział.

Rynek oferuje nam zatem zarówno statyczne maszyny wytrzymałościowe jak i dynamiczne. Różnią się one pomiędzy sobą wieloma parametrami, a każde z nich wykonuje inne zadanie. Jako, że badania wytrzymałościowe mają na celu wyznaczenie właściwości badanego materiału, detalu, bądź kompletnego detalu w postaci pojazdu czy budynku, zrywarka hydrauliczna jest urządzeniem niezwykle istotnym. Urządzenia tego typu pozwalają nawet na symulację warunków pracy badanego materiału oraz sił na niego działających.