Izolacja rur – małe koszty, duża oszczędność

Informacje wprost z tawerny

Izolacja rur – małe koszty, duża oszczędność

Energooszczędny dom to taki, którego utrzymanie i eksploatowanie nie będzie nas dużo kosztować. Aby tak było, warto zadbać o kilka istotnych szczegółów. Jednym z największych kosztów, jakie ponosi każde gospodarstwo domowe są koszty związane z ogrzewaniem budynku z sezonie zimowym. Aby nakłady finansowe na ogrzewanie nie zdewastowały domowego budżetu,warto dobrze ocieplić budynek oraz zadbać o jak największe zminimalizowanie strat ciepła.

Jakie instalacje podlegają izolacji?

izolacja termiczna rurTermoizolacja domu to kluczowa kwestia, jeśli mowa o domu energooszczędnym. Kilkadziesiąt lat temu budowało się zupełnie inaczej, a ocieplanie budynków nie miało większego znaczenia. Obecnie większość starych domów stopniowo poddawana jest termomodernizacji, co zdecydowanie poprawia wydajność instalacji grzewczej oraz polepsza komfort cieplny, jak również zmniejsza koszty samego ogrzewania. Ocieplenie budynku nie jest jednak jedyną rzeczą, o jaką warto zadbać. Nie mniej ważna jest izolacja termiczna rur. W domowych instalacjach również pojawiają się straty ciepła, które mają istotny wpływ na ich wydajność i ekonomiczną pracę. Najprostszym przykładem jest instalacja centralnego ogrzewania. Izolacja termiczna rur prowadzących ciepłą wodę od kotła do grzejników sprawi, że straty ciepła na tej drodze będą znikome. Pozwoli to na zastosowanie znacznie mniejszych niż dotychczas grzejników. Mniejsze grzejniki natomiast oznaczają mniejsze zużycie energii, a więc tańszą pracę. Izolacji powinny być poddane także rury z ciepłą wodą użytkową. Ich dobre ocieplenie sprawi, iż będziemy mogli ustawić niższą temperaturę grzania wody na piecu, co pochłonie mniej energii. Izolacja rurociągów to także otuliny dla rur chłodniczych i klimatyzacyjnych. Tutaj główną rolą, jaką odgrywa izolacja, jest zapobieganie skraplaniu się pary wodnej i pojawianiu wilgoci. Otuliny rur mogą pełnić także funkcje ochronne. Chronią zarówno instalację przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również użytkowników przed poparzeniami (jeśli rury z gorącą wodą biegną bezpośrednio na odsłoniętej ścianie).

Jaki rodzaj materiału wybrać na najlepszą izolację rurociągów? Materiał izolacyjny musimy dopasować do rodzaju instalacji, temperatury czynnika płynącego w rurach, temperatury otoczenia, a także specyficznych warunków zabudowy. Pamiętajmy, że nie zawsze gruba warstwa ocieplenia jest najlepsza. Obecne materiały pozwalają na zastosowanie cienkich otulin, które pomimo tego posiadają doskonałe parametry i świetnie spełniają swoją funkcję.