Jak działa turbina wiatrowa?

Informacje wprost z tawerny

Jak działa turbina wiatrowa?

Coraz większa liczba podmiotów prywatnych oraz przedsiębiorców szuka obecnie sposobów na obniżenie rachunków stałych. Dotyczy to w szczególności zużycia mediów w obiekcie, które są niezbędne do jego funkcjonowania. Jako przykład można tutaj podać ciepło czy prąd. Zarówno jedna jak i druga forma energii może być produkowana przez tak zwane źródła rozproszone. Są to przeważnie instalacje odnawialnych źródeł energii, które pozwalają produkować potrzebne media bez nadmiernego wpływu na środowisko naturalne.

Rodzaje turbin wiatrowych

wysokojakościowe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotuObecnie najbardziej rozpowszechnione są pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne. Niemniej jednak ostatnimi czasy coraz chętniej montowane są wysokojakościowe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu, które pozwalają generować sporą ilość energii. Rodzaj zastosowanej w obiekcie turbiny zależy w dużej mierze od zapotrzebowania na moc. Najchętniej stosowane są modele zapewniające 3 kW mocy szczytowej. Jeśli chodzi o docelowe miejsce montażu to istotne są takie parametry jak chociażby gabaryty czy ilość łopat, a także sposób połączenia turbiny z generatorem. To właśnie on odpowiada bowiem za zamianę energii mechanicznej na elektryczną. Dzięki temu możliwe jest zasilenie odbiorników domowych odpowiednim napięciem. Turbiny o pionowej osi obrotu mają kilka zasadniczych zalet. Należy do nich zaliczyć: start przy stosunkowo niewielkiej prędkości wiatru, niski poziom generowanego hałasu w trakcie pracy, stabilne działanie czy możliwość instalacji na dachach budynków. Sama konstrukcja jest bardzo odporna na silne podmuchy wiatru co jest niewątpliwą zaletą. Dodatkowo konstrukcja nie stanowi zagrożenia dla ptactwa. Warto wspomnieć, że w celu zapewnienia jak największej niezawodności, a także trwałości konieczna jest poprawna instalacja poszczególnych elementów.

Właśnie dlatego podczas wyboru wykonawcy warto sprawdzić czy posiada on odpowiednie kompetencje, a także doświadczenie w tym temacie. Dodatkowo niektóre firmy są certyfikowane przez poszczególnych producentów elektrowni. Dzięki temu wiadomo, że wykonawca jest w stanie zrealizować wszelkie prace zgodnie ze sztuką. Nie bez znaczenia jest także okresowa konserwacja oraz serwisowanie poszczególnych sprzętów. Pozwala to znacząco zwiększyć żywotność. Jest to niezwykle ważne jeśli chodzi o ostateczny czas zwrotu z inwestycji, a także oszczędności jakie wygeneruje instalacja na przestrzeni lat.