Jak wyposażyć dom seniora?

Informacje wprost z tawerny

Jak wyposażyć dom seniora?

dom opieki

Niemal połowę naszego życia spędzamy w pracy – obowiązki sprawiają, że nie zawsze mamy czas dla bliskich. I, choć byśmy chcieli, nie możemy każdego dnia opiekować się rodzicami czy starszymi krewnymi. Zależy nam jednak na ich zdrowiu i bezpieczeństwie – wówczas zaczynamy myśleć o profesjonalnym wsparciu, więc decydujemy się na poszukiwanie domu seniora. Zastanawiamy się jednak, który dom opieki będzie najlepszy i jak powinien być wyposażony, aby zapewnić naszym bliskim odpowiednie warunki?

Przede wszystkim zdrowie

dom opiekiOsoby starsze często są schorowane i nie cieszą się już takim zdrowiem jak przed kilkoma czy kilkunastoma laty. Nierzadko wykonywanie prostych czynności sprawia im dyskomfort, a nam przecież zależy na tym, aby mimo wieku mogły czuć się jak najlepiej. Dobre samopoczucie utrzymają dzięki przedmiotom ułatwiającym codzienne życie. To na przykład:

  • chodziki,
  • balkoniki rehabilitacyjne
  • specjalne poręcze w łazience,
  • krzesełka pozwalające na bezpieczną kąpiel,

a osobom, które większość czasu muszą spędzać w łóżku czy na wózku inwalidzkim, przydadzą się artykuły przeciwodleżynowe umożliwiające uniknięcie obtarć i uszkodzeń skóry. Wśród tego typu produktów warta uwagi jest między innymi poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa, skonstruowana z gumowych, elastycznych komór wypełnionych powietrzem. Ich odpowiednie połączenie pozwala na dopasowanie się poduszki do kształtu ciała danej osoby. Wykonanie poduszki z przepuszczalnego materiału umożliwia odpowiednią wentylację i właściwe odprowadzanie ciepła. W sklepach z wyposażeniem domu seniora znajdziemy także łóżka medyczne i rehabilitacyjne, które są polecane ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewniają barierki boczne.

Trochę przyjemności

wanna z hydromasażemDbanie o higienę nie musi być dla osób starszych problematyczne, gdyż w ofertach wielu sklepów znajdziemy szeroki asortyment sprzętu łazienkowego – ławeczek do wanny czy krzesełek prysznicowych. Dostęp do kabin z hydromasażem z pewnością będzie także cieszył mieszkających w domu seniora. Ustawienie wybranego trybu masażu pozwoli zmęczonemu ciału odpocząć, zrelaksuje również psychicznie. Po takim prysznicu każdy poczuje się wypoczęty. Kabiny z hydromasażem są bardzo często polecane przez lekarzy, gdyż oprócz pozbycia się zmęczenia mają wpływ zmniejszenie bólu reumatycznego i poprawienie krążenia. Podobnymi możliwościami co kabiny cieszą się wanny z hydromasażem. Wybrany przez nas sklep na pewno poleci urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w domu seniora. Większość wanien tego typu oprócz masażu wodnego pozwala na masaż powietrzny, a wśród dodatkowych funkcji bardzo często znajduje się system ozonowania, oświetlenie oraz radio z głośnikiem. Takie dodatki z pewnością pozwolą każdemu poczuć się całkowicie zrelaksowanym.

Trochę uśmiechu

ćwiczeniaOsoby starsze nie chcą nudzić się cały dzień – ich życie nie powinno toczyć się wokół leżenia w łóżku i przyjmowaniu leków. Według artykułu na portalu www.biznes-firma.pl opiekuni powinni zapewnić mieszkańcom domu seniora różne rozrywki, które pozwolą na kontakty interpersonalne oraz utrzymywanie formy fizycznej odpowiedniej dla wieku. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy dom opieki posiada ogród, po którym osoby starsze będą mogły spacerować. Świeże powietrze także będzie czynnikiem poprawiającym ich samopoczucie. Podstawą jest jednak kontakt z innymi osobami przebywającymi w domu, z opiekunami i wolontariuszami. Obecność innych ludzi, z którymi możemy porozmawiać, pośmiać się czy nawet ponarzekać, wpływa na każdego emocjonalnie. To o wiele lepsze niż samotne przeżuwanie smutków i radości. Codzienne towarzystwo osób, z którymi dobrze nam rozmawia, zmniejszy tęsknotę za rodziną, która – ze względu na brak wolnego czasu – może odwiedzać swoich bliskich jedynie w weekendy. Wybierając dom seniora, zwróćmy więc uwagę na to, czy w planie dnia dla mieszkańców uwzględniono spacery i grupowe przebywanie na świeżym powietrzu.

Personel z empatią

dom opiekiStając przed wyborem prywatnego domu opieki dla naszych bliskich, najlepiej udajmy się do wybranego domu seniora osobiście – po to, aby zobaczyć, jaki personel tam pracuje. Opiekuni, jak i wolontariusze, którzy dobrowolnie zgłaszają się do pomocy przy osobach starszych, powinny odznaczać się przyjacielskim usposobieniem, dużą empatią i cierpliwością. Wiadomym jest, że opieka nad schorowanymi jest ciężka, jednak personel nie powinien reagować nerwowo. Zaletę stanowi opanowanie i wyrozumiałość. Uśmiech i pogoda ducha pracowników z pewnością wpłyną pozytywnie na mieszkańców prywatnego domu opieki, którzy dzięki słowom otuchy i wsparcia z pewnością będą widzieć świat w kolorowych barwach.

Na koniec kilka słów

Z pewnością wybór domu seniora powinien być rozważny, dlatego podejdźmy do tego odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę zarówno wyposażenie takiego miejsca, jak i kwalifikacje personelu. Wybierzmy dom, który zapewni naszym bliskim potrzebującym opieki odpowiednie warunki.

2 komentarze

  1. Malwa pisze:

    Bardzo ważne, aby już na etapie budowy takiego obiektu zapewnić dużo miejsca na przykład na przejazd wózka. Także bardzo ważne, według mnie są windy, gdyż wiele starszych osób ma problemy z poruszaniem się po schodach.

  2. Kamila pisze:

    Do tego, warto, aby na przykład były zamontowane poręcze, które ułatwiały by chodzenie.

Dodaj komentarz