Jaką oponę wybrać do jazdy MTB?

Informacje wprost z tawerny

Jaką oponę wybrać do jazdy MTB?

Jazda na rowerze górskim wymaga zakupu odpowiedniego rodzaju opon. Kolarstwo MTB jak żadne inne polega na pokonywaniu wielu ciężkich nierówności terenowych, gdzie potrzeba maksymalnej przyczepności, która może dać tylko i wyłącznie dobrej klasy opona. Opony tego typu są sprzedawane w rozmiarze 29 cali, a większość z nich jest także przystosowana do jazdy bez dętki (która jest możliwa dzięki zastosowaniu uszczelniacza w płynie).

Jak wybrać dobrą oponę do jazdy górskiej?

opona rowerowa 29Opony do tak zwanych „twentyninerów’, czyli rowerów o rozmiarze opony 29 cali to obecnie jedna z najbardziej popularnych kategorii rowerów, używanych do jazdy turystycznej lub ścigania się w wyścigach i maratonach. Opona rowerowa 29 jest zatem wykorzystywana do jazdy po wielu terenach ze znacznymi prędkościami. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stopki rowerowej, opona tego typu może być odporna na intensywne użytkowanie. Stopki mogą być wykonane z drutu stalowego lub włókna aramidowego. Wiele typów opon ma także bieżnik dostosowany do ciężkich, często błotnistych warunków. Bieżnik opony rowerowej jest niezwykle często dostosowany do konkretnych warunków terenowych. Jeżeli mamy do czynienia z ciężkimi przejazdami terenowymi, możemy wybrać opony, wyposażone w masywne klocki, które zapewnią płynną jazdę nawet w najcięższych warunkach. Istnieje także wiele opon, które są wyposażane w bieżnik, pozwalający na szybką jazdę w terenie, lecz nie generujących dużych oporów jazdy na asfalcie. Tego typu opony MTB również cieszą się bardzo dużą popularnością. Duża część z nich jest dostosowana do wyścigów i maratonów, które odbywają się na drogach o dużo bardziej płaskim profilu, pozbawionym wielu dziur i błotnistych fragmentów. Jeżeli chcemy wystartować w wyścigu lub maratonie rowerowym, możemy wybrać najbardziej pasujące ogumienie do trasy, jaką musimy pokonać. Tylko wtedy możemy przejechać daną trasę w założonym odstępie czasowym.

Wybór opon MTB do ścigania się jest również zależny od ich wagi. Dlatego producenci są w stanie wyprodukować opony, które mają bardzo niedużą wagę, a jednocześnie mogą być używane podczas wyścigów w najcięższym terenie. Niska waga opony jest możliwa do osiągnięcia poprzez stosowanie nowoczesnych materiałów gumowych, kevlarowych czy karbonowych.