Jaki kurs wybrać na początek?

Informacje wprost z tawerny

Jaki kurs wybrać na początek?

Turystyka górska to ciekawy sport. Piękne widoki, natura i do tego coś pożytecznego dla zdrowia. Przychodzi jednak taki czas, że przemierzanie zwykłych szlaków górskich przestaje nam wystarczać. Zaczynamy myśleć o zdobyciu już nie tylko oznakowanych na mapach miejsc ale tych niedostępnych dla pozostałych pieszych turystów. Chciałoby się pokonywać do tej pory niezdobyte skalne wnęki, strzeliste turnie, ostre granie.

Kursy skałkowe dla początkujących

kurs skałkowyPierwszym krokiem do zrealizowania swoich górskim marzeń jest wybranie się na kurs skałkowy. Od tego kroku za zwyczaj wszystko się zaczyna. Dzięki niemu możemy przygotować się do bezpiecznego wspinania się po skałach. Jeśli opanujemy ten poziom możemy przejść do kolejnego jakim jest kurs tatrzański. Na podstawowym kursie jakim jest kurs skałkowy nauczymy się korzystać ze sprzętu wspinaczkowego, asekuracji, zjazdów i wchodzenia po linie, stylów wspinania, zasad uprawiania wspinaczki i wielu innych potrzebnych w tym sporcie rzeczy jak chociażby kurs medyczny. Zajęcia te polegają na przeplataniu teorii z praktyką. Zajęcia ze wspinania mogą być prowadzone na sztucznych ściankach wspinaczkowych lub na prawdziwych skałach. Część teoretyczna może być wygłaszana w postaci wykładów w sali ale wcale tak być nie musi. Może być przekazywana w terenie w trakcie przerw między zajęciami praktycznymi. Aby zapisać się na kurs trzeba mieć ukończone 18 lat w przeciwnym razie trzeba posiadać zgodę rodziców. Kurs trwa przeważnie 6 dni. 5 z nich to zajęcia prowadzone w terenie. Na jednego instruktora przypada maksymalnie czterech kursantów. Warunkiem ukończenia kursu jest opanowanie technik asekuracji oraz samodzielne pokonywanie dróg skalnych o IV trudności w skali UIAA. Korzystając z doświadczenia instruktorów PZA można uczyć się od najlepszych. Trzeba pamiętać także, że kursy dzielą się na letnie i zimowe. Jeśli nie mieliśmy nigdy styczności ze wspinaczką lepiej jest zacząć od letnich.

Instruktorzy prowadzący takie kursy to przeważnie praktycy i miłośnicy tego co robią. Sport wspinaczkowy to coś więcej niż tylko aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. To także pokonywanie własnych leków, słabości, Pytania siebie o granice i możliwość ich przesunięcia. To w końcu przyjemność z robienia tego co lubimy.