Koszt zamontowania domowej stacji ładowania auta elektrycznego

Informacje wprost z tawerny

Koszt zamontowania domowej stacji ładowania auta elektrycznego

 

Samochody napędzane silnikami elektrycznymi są przyszłością światowej motoryzacji. Jest więcej niż pewne, że za kilka dekad tylko takie auta będą się poruszać po drogach. W Polsce sprzedaż aut elektrycznych rośnie z roku na rok. Siłą rzeczy kupujemy też coraz więcej akcesoriów niezbędnych do ich ładowania. Każdy właściciel auta elektrycznego może ładować je pod własnym domem czy nawet blokiem. Wystarczy odpowiednia ładowarka albo nowoczesna stacja ładowania.

Na własną stację ładującą stać dzisiaj każdego

stacja do ładowania samochodów elektrycznych - cenaZakup nowego samochodu napędzanego energią elektryczną to inwestycja rzędu co najmniej stu tysięcy złotych. Póki co jeszcze nie kupimy takiego auta za mniej niż powyższa kwota nawet jeśli uwzględnimy w cenie dofinansowanie, jakie można w tym celu otrzymać. W tej cenie dostaniemy gratis ładowarkę, z której można skorzystać wszędzie tam, gdzie tylko mamy dostęp do gniazda elektrycznego. Ci, którzy taki samochód parkują pod własnym domem wolą dokupić sobie stację ładowania. I to jest najlepsza z możliwych decyzji, bo niezbędnym gadżetem do każdego elektryka jest właśnie taka domowa stacja do ładowania samochodów elektrycznych – cena takich zestawów zaczyna się od około trzech tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaką moc urządzenia wybierzemy a to z kolei przełoży się na czas ładowania naszego samochodu. Najlepsze i najszybsze stacje mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do samej ceny zakupu musimy sobie doliczyć koszty montażu. A na to składają się przecież usługi elektryczne i brukarskie, a to tego jeszcze budowlane. Stację trzeba przecież obsadzić w kostce na podjeździe i podłączyć do niej prąd. Jeśli dobrze przeszukamy oferty sklepów internetowych to na pewno znajdziemy szybką stację do użytku domowego w dobrej cenie. Realnie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu pięciu do ośmiu tysięcy złotych.

Koszt zamontowania stacji ładowania na podjeździe zależeć będzie przede wszystkim od naszych oczekiwań co do szybkości ładowania. Jeśli możemy na naładowanie się samochodu poczekać kilka godzin to stację ładującą kupimy już za trzy tysiące złotych. Jeśli z kolei zależy nam na tym, żeby samochód ładował się w mniej niż godzinę to musimy się liczyć ze znacznie większym kosztem. Trzeba się nad taką inwestycją dobrze zastanowić.