Kredyt inwestycyjny na realizację projektu budownictwa przemysłowego

Informacje wprost z tawerny

Kredyt inwestycyjny na realizację projektu budownictwa przemysłowego

 

Kredyt inwestycyjny to jedna z najpopularniejszych metod finansowania dużych przedsięwzięć. Co ciekawe, nie jest kredytem zabezpieczonym hipoteką, a decyzję o przyznaniu wnioskowanej kwoty wydaje się w oparciu o wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Ta forma pozwala kredytobiorcy na powiększenie istniejącego lub stworzenie nowego majątku trwałego. 

Kredyt na działkę przemysłową – jak dostać?

wolne działki przemysłowe - BydgoszczW tym artykule przybliżam charakterystykę kredytu inwestycyjnego w projektach przemysłowych oraz podpowiadam, jak skutecznie starać się o jego przyznanie. Za cel kredytowania w przypadku kredytów inwestycyjnych (KI) uznaje się finansowanie majątku trwałego, którego przeznaczeniem jest prowadzenie działalności gospodarczej, przez który możemy rozumieć zakup lub modernizację wyposażenia, budowę lub rozbudowę nieruchomości komercyjnych oraz mieszkalnych, których przeznaczeniem jest prowadzenie działań związanych z rozwojem firmy a także refinansowanie. O taką formę kredytu mogą starać się osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie spółek osobowych lub kapitałowych. Najczęściej stosowanym scenariuszem wnioskowania w przypadku realizacji inwestycji przemysłowych jest tzw. scenariusz projektowy, jednak zdarza się, że ocenę ryzyka kredytowego bank może oprzeć na wynikach finansowych przedsiębiorstwa czy też na prognozie przyszłych dochodów. Działki inwestycyjne o przeznaczeniu niekomercyjnym zazwyczaj usytuowane są na obrzeżach miast oraz terenach oddalonych od centrum aglomeracji, z uwagi na fakt, że w halach i magazynach przechowywane są materiały niebezpieczne, mogące stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jeżeli planujemy np. budowę magazynu lub centrum dystrybucji, to wolne działki przemysłowe – Bydgoszcz to miejsce, w którym grunty inwestycyjne możemy znaleźć w obrębie tzw. „parków przemysłowych”. Średnia cena za metr powierzchni działki inwestycyjnej to od 130 do 160zł.

W projekcie inwestycji przemysłowej powinniśmy zawrzeć 6 istotnych punktów, które pozwolą nam zwiększyć szanse na sfinansowanie naszego pomysłu przez bank. Budując obiekt o takim przeznaczeniu w projekcie musimy zawrzeć: jego cel, określenie planowanych zasobów ludzkich oraz rzeczowych, kosztorys, harmonogram realizacji poszczególnych etapów inwestycji, tzw. węzłowe wydarzenia, których celem jest sprawdzenie, czy prace realizacyjne idą zgodnie z planem oraz kryteria sukcesu inwestycji.