Kto nie zapłaci podatku od sprzedaży nieruchomości?

Informacje wprost z tawerny

Kto nie zapłaci podatku od sprzedaży nieruchomości?

Kiedy kupujemy dom lub mieszkanie, jako nabywca jesteśmy przygotowani na to, że podpisując akt notarialny będziemy musieli uiścić opłatę urzędową, czyli PCC (podatek od czynności cywilno- prawnych). Jest to opłata, której nie mamy szansy uniknąć. A jak wygląda sytuacja, gdy nieruchomość chcemy sprzedać? Czy zawsze musimy go płacić? Na te i inne pytanie dotyczące podatku od sprzedaży nieruchomości odpowiadam w kolejnym akapicie.

Podatek od nieruchomości – kiedy go nie zapłacimy?

duży dom na sprzedaż w pomorskimOsoba, która chce sprzedać dom lub mieszkanie nabyte drogą kupna, może sprzedać je nie ponosząc opłat na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli sprzedamy go w terminie 5 lat od zakupu. Musimy jednak uważać, ponieważ w tym przypadku istotny jest koniec roku kalendarzowego, w którym weszliśmy w posiadanie sprzedawanego gruntu lub nieruchomości. Jeśli więc kupimy mieszkanie w w listopadzie 2020r., to będziemy mogli je sprzedać najwcześniej dopiero w styczniu 2026r., jeśli jednak zdecydujemy się sfinalizować transakcję do końca 2025r., to do skarbówki odprowadzimy 19%  podatku. Jako przykład weźmy np. dom warty 300 tyś. zł. Po odprowadzeniu podatku, w naszej kieszeni zostanie 243 tyś zł, czyli prawie 60 tyś. mniej, niż w przypadku, gdybyśmy sprzedaż zamknęli po nowym roku. W tym miejscu sytuacja jest jeszcze stosunkowo prosta. Jak jednak wygląda sprawa, kiedy nieruchomość, którą planujemy zbyć otrzymaliśmy w spadku lub jako darowiznę? Jakiś czas temu, na konsultacji odwiedził mnie klient, który miał  piękny, duży dom na sprzedaż w pomorskim, który otrzymał w spadku od rodziców. W takiej sytuacji sprawdzamy, jak długo nieruchomość zapisana w testamencie była w posiadaniu spadkodawcy. Jeśli spadkodawca był w jej posiadaniu przez okres minimum 5 lat od daty nabycia spadku, to nowy właściciel może sprzedać ją, nawet w dniu wejścia w jej posiadanie bez konsekwencji skarbowych. Jeśli natomiast był on krótszy- to stosujemy zasadę taką samą, jak w przypadku nabycia domu lub mieszkania drogą kupna.

Wyjątkiem od zasady jest tzw. ulga mieszkaniowa. Możemy z niej skorzystać w momencie, gdy pieniądze pochodzące ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe, takie jak np. zakup lub budowa domu, remont czy modernizacja innej istniejącej nieruchomości. Ze zwolnienia nie skorzystają jednak osoby związane z branżą nieruchomości, czyli osoby prowadzące w tym zakresie działalność gospodarczą, m. in. deweloperzy czy inwestorzy.