Laweta do przewozu samochodów

Informacje wprost z tawerny

Laweta do przewozu samochodów

Pokazy historyczne z udziałem odrestaurowanych pojazdów opancerzonych zwykle gromadziły ogromną widownię i nigdy nie musieliśmy narzekać na brak zainteresowania. Problemem jednak było samo przetransportowanie pojazdu na miejsce pokazów, gdyż nie miał on pozwolenia drogowego i każdorazowo musiał być przewożony na lawecie na miejsce. W tym celu wynajmowaliśmy za każdym razem samochód do transportu, choć koszty wynajęcia były naprawdę duże.

Niewielka przyczepa z lawetą

mała laweta do przewozu autCzęsto zdarzało się nawet iż zysk z pokazu nie wystarczał na pokrycie kosztów transportu, więc zaczęliśmy się zastanawiać nad zakupem własnego wozu z lawetą. Jednak taki samochód był bardzo dużym wydatkiem, na który w obecnej chwili nie było nas w żaden sposób stać. Drugą możliwością jaką rozważaliśmy był zakup przyczepy samochodowej z lawetą. Taka przyczepa była o wiele tańszą i o wiele łatwiej dostępną opcją, zwłaszcza że do naszych potrzeb w zupełności wystarczała mała laweta do przewozu aut o niewielkiej wadze, a takowe lawety można było dostać w większości sklepów budowlanych i salonów samochodowych w wielu różnych odmianach. Cena takiej lawety wahała się w zależności od jej wielkości i ilości dodatkowych zabezpieczeń, a z reguły większe i cięższe lawety, służące do przewozu samochodów o dużym tonażu posiadały znacznie więcej dodatków i różnego rodzaju zabezpieczeń, a niektóre miały nawet zamontowany system wciągający, pomagający załadować pojazd na pokład, jednak model lawety na który w końcu się zdecydowaliśmy był raczej dość podstawowy, gdyż do zabezpieczania niewielkiego pojazdu w zupełności wystarczyły pasy transportowe, uniemożliwiające pojazdowi spadnięcie z lawety podczas jazdy. Przyczepa mogła zostać podłączona niemal do każdego pojazdu, aczkolwiek najlepiej współgrała z samochodami dostawczymi mogącymi łatwiej uciągnąć dość duży ładunek.

Laweta okazała się idealnym rozwiązaniem, bo nawet zwiększone zużycie paliwa po podpięciu przyczepy do samochodu drużynowego było o wiele tańszym wydatkiem niż każdorazowe wynajmowanie transportu. Laweta jednak nie służyła nam tylko do przewozu pojazdu pokazowego, bo wielokrotnie zdarzało się iż była ona przez nas używana do pomocy kolegom, którzy doznali awarii samochodu lub wypadku w trasie na pokazy.