Nowoczesna maszyna rozdrabniająca

Informacje wprost z tawerny

Nowoczesna maszyna rozdrabniająca

W dziewiętnastym wieku pojawiły się pierwsze maszyny służące do rozdrabniania drewna. Szybko zyskały dużą popularność i nadal cieszą się dużym uznaniem. Są niezwykle pomocne w obróbce drewna ponieważ zaoszczędzają nie tylko czas, ale również siłę fizyczną ludzi. Dzięki nim przygotowanie drewna w taki sposób, aby mogło być użyte jako opał staje się o wiele prostsze i szybsze.

Dwa typy maszyn

maszyna rozdrabniająca do drewnaZazwyczaj maszyna rozdrabniająca do drewna określana jest mianem rębaka. Tego typu maszyny dzielą się na dwa główne typy. Pierwszym z nich jest maszyna bębnowa, a drugim tarczowa. Maszyna bębnowa charakteryzuje się tym, że ruch noży zaznacza walec. Maszyna tarczowa wykorzystuje noże, które poruszają się w jednej płaszczyźnie koła tarczy. Oczywiście obecnie w sprzedaży możemy znaleźć różne typy nowoczesnych rębaków. Najmniejsze z nich posiadające niewielką moc, bo zaledwie 3 konie mechaniczne. Możemy przestawiać je ręcznie z miejsca na miejsce. Nadają się do niewielkich gospodarstw domowych oraz ogrodów. Pozwolą uprzątnąć gałęzie, ale nie poradzą sobie z dużymi konarami. Duże rębaki osiągają znacznie większe rozmiary oraz posiadają dużą moc, nawet do tysiąca koni mechanicznych. Mogą ważyć kilka ton oraz posiadać kilka metrów długości i szerokości. Są wykorzystywane w małych i dużych zakładach produkcyjnych. Radzą sobie z grubym i dużym drewnem, nawet z konarami drzew. Tak przetworzone drewno wykorzystywane jest między innymi jako materiał służący do ogrzewania budynków mieszkalnych, ale również wykorzystuje się je do produkcji na przykład płyt wiórowych. Niewątpliwie maszyny rozdrabniające drewno są nieocienione. Zaoszczędzają czas oraz mięśnie ludzi. Należy jednak pamiętać, że są to maszyny potencjalnie niebezpieczne, których nieumiejętne wykorzystanie może skończyć się tragicznie. Powinny być obsługiwane przez odpowiednio przeszkolone osoby, które zachowują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bez względu na wielkość oraz przeznaczenie maszyny do rozdrabniania drewna zawsze należy obsługując ją zachować szczególną ostrożność. Nieumiejętne korzystanie z rębaków może przynieść tragiczne skutki. Nowoczesne maszyny posiadają liczne zabezpieczenia, ale nasz zdrowy rozsądek jest najważniejszy i nie zastąpi go nawet najlepszy atest bezpieczeństwa.