Nowoczesne silosy do zboża

Informacje wprost z tawerny

Nowoczesne silosy do zboża

Jako współczesny rolnik nie wyobrażam sobie rolnictwa bez zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dawne czasy, kiedy to koniem orało się hektar pola przez kilka dni już minęły bezpowrotnie i w obecnych realiach byłoby to nieekonomiczne, a wręcz przynosiłoby straty. Podobny temat jest z przechowywaniem zboża, gdzie dawniej służyły do tego murowane magazyny. Narażone one były jednak na wilgoć i ataki gryzoni, dlatego obecnie występują bardziej wyrafinowane rozwiązania.

Jak jest zbudowany lejowy silos zbożowy?

silosy zbożowe lejoweZamiast magazynów, do których dostęp miały gryzonie, trzeba było wymyślić coś równie pojemnego, a jednocześnie bardziej odpornego na wszystkie występujące dotychczas negatywne czynniki. Potrzebna była twierdza, która będzie niedostępna dla gryzoni, a jednocześnie bardzo praktyczna. Podczas wymyślania kształtu, wpadnięto na pomysł, aby silos był walcem o lejowatym dnie, z którego mogłoby wysypywać się zboże, stąd silosy zbożowe lejowe mają taki, a nie inny kształt. Wysokie, bardzo duże silosy wykonane z metalu pokrytego blachą, sprawiały, że gryzonie nie potrafiły się na nie wspiąć, a co za tym idzie nie dostawały się do środka. Dodatkowo były umieszczone na wysokich nogach, aby zapewnić podjazd pod wysyp ciągnikom lub ciężarówkom, co także stanowiło dodatkową przeszkodę. Takie nogi są też często smarowane śliskimi środkami, aby dodatkowo uniemożliwić wspinanie. Muszę dodać, że zbiorniki lejowe są także bardzo szczelne, dzięki temu nie dostaje się do nich wilgoć pochodząca z opadów atmosferycznych. Aby zapewnić jednak stu procentową ochronę przed wilgocią potrzebny jest odpowiedni przewiew zbiornika, który jest realizowany poprzez odpowiednie wywietrzniki umieszczone na jego górze, które są dodatkowo zabezpieczone za pomocą kratek i filtrów z tkanin.

Trzeba przyznać, że pomysł z dolnym wysypem takiego zbiornika jest dość praktyczny. Opróżnianie go w ten sposób jest szybkie, a ze względu na to, że suche zboże jest bardzo sypkie, taki wylot prawie nigdy się nie zalepia, dlatego nie trzeba stosować dodatkowych wibratorów umożliwiających jego opróżnienie. Popularność zbiorników na zboże tego typu widać, gdy przejeżdża się przez wieś, gdyż każde większe gospodarstwo posiada przynajmniej jedną sztukę.