Odnowa kostek brukowych

Informacje wprost z tawerny

Odnowa kostek brukowych

Mieszkając poza miastem, warto utwardzić sobie dojazd od drogi do garażu, aby móc łatwiej wjechać samochodem nawet w złą pogodę. Teren przed swoim domem możemy utwardzić na kilka sposobów. Warto zrobić to tak, aby utwardzenie spełniało swoją funkcję, a także wyglądało estetycznie. Dobrym pomysłem jest wyłożenie całego podjazdu kostką brukową. Kostka wygląda bardzo dobrze, a także świetnie utwardza teren. Posiada jedną wadę, a mianowicie po dłuższym czasie traci swój kolor, więc musimy co jakiś czas poddać ją renowacji.

Barwniki do malowania bruku

barwnik do kostki brukowejSam proces renowacji kostki nie jest trudny. Taką renowację możemy wykonać sami. Będziemy potrzebować do tego barwnik do kostki brukowej o określonym kolorze. Najłatwiej jest odmalować kostkę na ten sam lub zbliżony kolor. Wtedy taki barwnik dużo lepiej pokrywa powierzchnię kostki brukowej. Cały proces renowacji powinniśmy zacząć od dokładnego wyczyszczenia całej kostki. Musimy wyczyścić szczeliny pomiędzy kostkami, a także dokładnie umyć całą kostkę. Tak przygotowaną powierzchnię możemy zacząć malować. Kostkę malujemy przy pomocy pędzla z włosiem o średniej twardości. Barwnik do kostki przed użyciem musimy dokładnie wymieszać. Barwnika powinniśmy używać zgodnie ze sposobem użycia określonym przez producenta, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wyjdzie nam taki kolor jak powinien i jego trwałość będzie tak długa jak określił to producent. Tak jak wcześniej wspominałem najłatwiej jest odmalować kostkę na kolor w którym była wcześniej, ponieważ barwnik dużo szybciej pokryje powierzchnię kostki. Jeśli przemalowujemy kostkę na całkiem inny kolor, to musimy nałożyć więcej warstw barwnika. Zazwyczaj jest to od dwóch, do trzech warstw impregnatu. Pomiędzy nałożeniem pierwszej i kolejnej warstwy barwnika, musimy odczekać aż poprzednia warstwa wyschnie.

Impregnaty do renowacji kostki brukowej sprzedawane są w takich samych opakowaniach jak zwykłe farby. Są to takie wiaderka plastikowe o pojemności dziesięciu litrów. Na wiaderku umieszczony jest szczegółowo opisany sposób użycia impregnatu. Barwniki dostępne są w stacjonarnych sklepach budowlanych, a także w sklepach internetowych. Za jedno, dziesięciolitrowe wiaderko takiego impregnatu zapłacimy od pięćdziesięciu do stu złotych.