Pielęgnacja pępka dziecka

Informacje wprost z tawerny

Pielęgnacja pępka dziecka

 

Pielęgnacja małego dziecka, zwłaszcza zaraz po urodzeniu, jest niezwykle ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Rodzice muszą zadbać o to by noworodek oswoił się z nowym środowiskiem, które jest zupełnie różne od tego, w którym przebywał przez 9 miesięcy.

Wybór gazików dla noworodków

gaziki do pępkaZaopatrując się w wyprawkę dla maluszka, trzeba zakupić wiele akcesoriów do kąpieli, ubranek oraz elementy, które pozwolą w dokładny, szybki i co ważne delikatny sposób, pielęgnować skórę dziecka. Oprócz pieluszek, oliwek, pudrów i innych rzeczy, bardzo ważne są gaziki do pępka, które  wspomogą jego gojenie i oczyszczanie. Wśród gazików dostępne są gaziki sterylne ( jałowe) i niejałowe. Te pierwsze są produktem, który nadaje się do przecierania miejsc szczególnie narażonych na działanie bakterii. Są one zapakowane po parę sztuk w dobrze zamkniętych opakowaniach. Zapewnia to całkowitą sterylność. Jeżeli chodzi o stosowanie ich, to powinny być użyte tylko raz. Gaziki jałowe są podzielone na jedno i wielowarstwowe. Są one droższe od drugiego rodzaju gazików, jednak dają możliwość bezpiecznego oczyszczania miejsc z rankami. Są wprost idealne do pępka noworodka, który goi się po odpadnięciu kikuta pępowinowego. Drugi rodzaj gazików to gaziki niejałowe. Nie różnią się one oprócz tego, że nie są sterylne, od gazików jałowych. Jednak nie nadają się do przecierania miejsc z razami i takich gdzie mogą namnażać się bakterie.  W aptekach można również dostać gaziki do pępka nasączone spirytusem, których zadaniem jest przyspieszanie gojenia ranki. Dzięki gazikom do pępka, gwarantujemy naszemu dziecku bezpieczeństwo, ponieważ są wykonane ze specjalnych włókien, które są bezpieczne dla zdrowia maluszka. Warto wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja noworodka, rzutuje na jego przyszłe zdrowie i prawidłowy rozwój. Żaden rodzic nie chce, by jego dziecko rozwijało się w zły sposób, dlatego przed kupnem jakichkolwiek produktów do higieny, a tym bardziej takich, które maja mieć styczność z pępkiem dziecka, dobrze jest zasięgnąć porad o tym jakie akcesoria będą najodpowiedniejsze.

Wbrew pozorom gaziki do pępka są istotnym elementem wyprawki dziecka, ponieważ to dzięki nim, możemy w prawidłowy sposób oczyścić pępuszek malca. Jest to miejsce bardzo wrażliwe, więc powinniśmy wybierać produkty całkowicie bezpieczne i nie podrażniające tych okolic.