Podstawowa karma dla chomików

Informacje wprost z tawerny

Podstawowa karma dla chomików

Chomiki to bardzo popularne gryzonie, które dzięki swym poręcznym rozmiarom i ogromowi uroku osobistego są bardzo często hodowane w polskich domach. Nie potrzebują towarzystwa osobników swojego gatunku są bowiem silnie terytorialnymi indywidualistami i najlepiej czują się żyjąc samotnie. Obserwowanie życia i zwyczajów tych uroczych gryzoni może dać nam wiele satysfakcji.

Odpowiednio dobrana karma dla chomików

karma dla chomikaW sklepach zoologicznych zarówno internetowych jak i stacjonarnym znajdziemy wiele rodzajów karm da gryzoni, zarówno karm uniwersalnych jak i tych przeznaczonych dla poszczególnych gatunków. Sucha karma dla chomika jest podstawą jego diety, dlatego powinna być to dobra jakościowo, pełnowartościowa karma bogata w odpowiedniego gatunku ziarna i nasiona. Ważny jest także dodatek białka, najlepiej zwierzęcego, ponieważ chomiki są zwierzętami wszystkożernymi. Pokarmem dodatkowym, uzupełniającym dla chomików mogą być zioła, płatki kwiatów, korzonki, oraz suszone owoce i warzywa. Na karmie dla naszych pupili nie warto oszczędzać, ponieważ to właśnie ona jest podstawowym źródłem niezbędnych do życia i zdrowia składników odżywczych. Na rynku dostępne są zarówno karmy wieloskładnikowe, w których nasiona, ziarna i dodatki występują w całości, co da chomikowi radość z przebierania i chomikowania jak i takie w formie granulatu, która to forma zapobiega selektywnemu wybieraniu przez zwierzątko smakowitych kąsków i dzięki temu zapobiegnie ewentualnej otyłości, która może być groźna dla życia i zdrowia. Należy przed zakupieniem produktu czytać składy oferowanych nam przez rynek karm, ponieważ może się zdarzyć, że niektóre z nich zawierać będą szkodliwe substancje, jak na przykład nadmiar cukru. Warto się postarać i znaleźć dla swojego pupila karmę o dobrym składzie, ponieważ samodzielne komponowanie diety dla chomika jest niezwykle trudne, wymaga dużej wiedzy z zakresu dietetyki gryzoni i łatwo w takim przypadku o niedobory.

Chomiki są zwierzątkami, które żyją stosunkowo krótko i zdarza się im chorować, dlatego tym bardziej naszym obowiązkiem jako właścicieli jest zadbanie o to, by podstawowa karma naszego gryzonia była pełnowartościowa, co pomoże mu uniknąć wielu schorzeń i długo cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją, a my będziemy mogli dłużej się cieszyć jego towarzystwem i możliwością obserwowania jego zwyczajów.