Pomoce dydaktyczne na lekcje biologii

Informacje wprost z tawerny

Pomoce dydaktyczne na lekcje biologii

 

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak funkcjonuje ludzki organizm? Jak to się dzieje, że widzimy kolory i kształty, czujemy zapach kwiatów czy ulubionego ciasta babci, słyszymy dźwięki muzyki lub warkot silnika samochodu? Skąd wiemy, że czas coś zjeść lub napić się wody? A dlaczego ryby nie są w stanie przeżyć na lądzie?

Ciekawe lekcje biologii

Biologia pomoce szkolnePytania o funkcjonowanie świata i człowieka są najczęstszymi, jakie słyszymy od naszych pociech. Sami też niejednokrotnie zastanawiamy się nad prawidłowymi odpowiedziami, podziwiamy genialność ludzkich zmysłów, kolorowy świat przyrody czy fascynujące królestwo zwierząt. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, skąd biorą się pewne reakcje i dlaczego funkcjonujemy tak, a nie inaczej. Te wszystkie zagadnienia może przybliżyć nam biologia, nauczana już w szkole podstawowej, a następnie w średniej czy nawet na studiach. Jeśli więc chcielibyśmy poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, powinniśmy szerzej zainteresować się tą nauką. Co jednak najważniejsze, w nauczaniu przedmiotów takich, jak biologia ciekawe pomoce szkolne są absolutnie niezbędne, by zobrazować uczniom to, o czym słuchają na lekcjach. Nauczyciele chętnie wykorzystują modele ludzkiego ciała, gdy opowiadają dzieciom o funkcjonowaniu poszczególnych narządów. Gdy uczeń jest w stanie wskazać na takim fantomie serce, wątrobę, nerki czy płuca, z dużym prawdopodobieństwem zlokalizuje je również u siebie. Taka wiedza jest bardzo przydatna, pozwala bowiem dobrze zadbać o nasz organizm, a jeśli coś nam dolega, pomożemy w postawieniu diagnozy lekarskiej, wskazując, gdzie konkretnie odczuwamy ból. Oprócz fantomów, na lekcjach biologii bardzo często wykorzystuje się również mikroskop, służący do oglądania w powiększeniu organizmów i tkanek tak małych, że aż niewidocznych gołym okiem. Jeśli zaś dany obiekt nie nadaje się do bezpośredniego zaprezentowania uczniom, nauczyciele chętnie wykorzystują filmy dydaktyczne, by przybliżyć dzieciom dane zagadnienie.

Biologia to niezwykle złożona i rozbudowana nauka, która dotyka nas bezpośrednio każdego dnia. Jeśli nasze pociechy są ciekawe, jak funkcjonuje ich organizm lub jak dokładnie wygląda świat roślin czy zwierząt, lekcje biologii z pewnością będą dla nich ciekawe. Jeśli zaś nauczyciel wykorzysta na nich pomoce naukowe, uczniowie na pewno nie będą się nudzić.