Poplony – czy warto siać?

Informacje wprost z tawerny

Poplony – czy warto siać?

Praca po zebraniu głównego plonu na przykład poprzez wykorzystanie kombajnu do zboża wcale nie musi się na tym kończyć, ponieważ zwykle po żniwach zostaje jeszcze wiele miesięcy sprzyjających warunków. Ten istotny czas można wykorzystać na wiele sposobów. Bez względu na podjętą decyzję poplony z owsa lub innych roślin dobrze się sprawdzają.

Kiedy pracować przy poplonach?

owies na poplonPraca na roli wymaga nie tylko przestrzegania pewnych terminów narzucanych na przykład przez producentów konkretnych nasion lub oprysków, ale też obserwowania warunków pogodowych i zdrowego rozsądku. Działania przy poplonach najlepiej jest rozpocząć praktycznie zaraz po zebraniu słomy. Tym bardziej że do zasiania poplonu wcale nie trzeba orać, ponieważ wystarczy w tym celu wykorzystać nowoczesny agregat. Wykorzystanie agregatu to bardzo dobry pomysł, ponieważ pozwala zmniejszyć koszty tego typu działań i od razu zasiać nasiona znajdujące się w zbiorniku będącym częścią czegoś takiego. Warto wykorzystać owies na poplon, ponieważ obecność tej rośliny na konkretnym polu skutecznie zapobiega pojawianiu się tam kwasów i to bez konieczności stosowania środków chemicznych. Tak naprawdę owies może rosnąć do momentu ustąpienia sprzyjających warunków, jeżeli chodzi o temperaturę. W przypadku chęci wyprodukowania z takiego owsa kiszonki nie można pozwolić, żeby wykształciły się tam kłosy.

Miękkie łodygi roślin będą bowiem łatwiej przyswajalne dla zwierząt. Nawet jeżeli konkretny poplon ma być zaorany to i tak przy dużej wysokości warto go skosić, ponieważ wtedy proces orania będzie przebiegał łatwiej. Sposobów na wykorzystanie owsa będącego poplonem jak widać, jest teraz bardzo dużo. Młode łodygi owsa w sposób naturalny szybko się rozłożą w glebie i mogą poprawić jej jakość.