Poznaj rodzaje materaców

Informacje wprost z tawerny

Poznaj rodzaje materaców

Już od dziecka rodzice wpajają nam, jak ważny dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zdrowy sen. Co właściwie oznacza to pojęcie? Zdrowy sen, to taki, po którym wstajemy następnego dnia wypoczęci i pełni energii do działania. Warto zatem zadbać o to, aby każda noc była dla naszego ciała i umysłu czasem odpoczynku i regeneracji.

Dobry sen na dobrym materacu

Materac kieszeniowyJeśli mówimy o temacie snu, od strony technicznej powinniśmy przede wszystkim zadbać o komfortowy materac. Jednak nie każdy materac będzie równie wygodny dla dwójki różnych osób. Dzieje się tak, ponieważ różnimy się między sobą gabarytami, indywidualnymi odczuciami, czy też specjalnymi wymaganiami. Materac o wysokiej twardości będzie idealny dla osób o dużej wadze, ale może się okazać zbyt twardy dla osób filigranowych. Dlatego pary różniące się w zdecydowany sposób budową, oraz indywidualnymi preferencjami co do spania, decydują się czasem na zakup dwóch osobnych materacy. Jednak jest to wyjście ostateczne, ponieważ obecnie materace pozwalają na idealne dopasowanie nawet dwóch skrajnych przypadków. Prócz poziomu twardości, dopasowanego do wagi ciała użytkownika, istnieje podział materacy ze względu na ich wypełnienie i technologie produkcji. Tutaj wyróżniamy materac kieszeniowy, piankowy i lateksowy, oraz ich hybrydy. Rodzajów jest naprawdę wiele, dlatego bardzo łatwo się pogubić. Pamiętajmy zatem, że jeśli nie posiadamy stosownej wiedzy, warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który z pewnością przybliży nam temat i ułatwi wybór właściwego modelu. Materac kieszeniowy to nic innego jak materac sprężynowy. Różni się on jednak zdecydowanie od modeli sprzed lat, ponieważ zastosowane w nim sprężyny umieszczone są pojedynczo w kieszeniach (woreczkach tkaninowych), nie są natomiast połączone ze sobą drutem. Taka technika wykonania zapewnia wysoki komfort spania, dzięki wielu elastycznym punktom podparcia dla kręgosłupa. Przy czym, im więcej sprężyn w materacu, tym wyższy komfort snu. Niektóre modele materacy kieszeniowych posiadają również warstwę pianki, która dodatkowo może zwiększać wygodę użytkowania. Kolejny model materaca, to materac piankowy. Tutaj również mamy szeroką gamę produktów, od tych najprostszych, wykonanych z pianki poliuretanowej, do tych bardziej zaawansowanych, z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Dla najbardziej wymagających poleca się materace lateksowe. Dzięki wysokiej trwałości i elastyczności punktowej, idealnie dopasowują się do kształtów ciała, a dzięki systemowi otworów posiadają doskonałą wentylację. Posiadają również właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dlatego polecane są alergikom.

Właściwie dobrany materac pozwoli nam na zdrowy, regenerujący sen. Dlatego też nie warto sugerować się radami znajomych, czy też reklamami poszczególnych produktów. Kupno materaca to sprawa indywidualna i powinniśmy się do niej szczególnie przyłożyć, aby mieć pewność, że każda spędzona na nim noc będzie dla nas komfortowa.