Przed sprzedażą mieszkania warto je dokładnie wycenić

Informacje wprost z tawerny

Przed sprzedażą mieszkania warto je dokładnie wycenić

W ciągu ostatniego roku ceny domów i mieszkań na rynku wtórnym poszły w górę średnio o kilkanaście procent. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji nieruchomości, bo w największych miastach wzrost ten jest wolniejszy niż w miastach z mniejszą liczbą mieszkańców. Wzrost cen nieruchomości wynika z tego, że jest na nie ogromny popyt. Cały czas mieszkania i domy z rynku wtórnego są bowiem tańsze od tych, które sprzedawane są przez deweloperów. Popyt jest ogromny, ale podaż nie rośnie, więc rosną ceny.

Wycenienie mieszkania pomoże w jego sprzedaży

dokładna wycena mieszkaniaCi, którzy mają obecnie nieruchomość na sprzedaż mają naprawdę duże szanse na uzyskanie korzystnej ceny od kupujących. Na rynku wtórnym największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, bo wiadomo, że są one o wiele tańsze niż domy. Osoby szukające wymarzonego mieszkania przeglądają głównie oferty biur nieruchomości. Mniejsze szanse na sprzedaż mamy wówczas, jeśli chcemy to zrobić samodzielnie. W każdym razie bez względu na wybrany sposób sprzedaży na pewno konieczna jest dokładna wycena mieszkania, która pozwoli sprzedać je za takie pieniądze, jakie jest ono warte w rzeczywistości. Niby można skorzystać z doświadczenia pośrednika nieruchomości w tym zakresie, ale rzetelna wycena przygotowana przez dobrego rzeczoznawcę to jednak najbardziej wiarygodna opinia. A gdy już poznamy dokładną wartość naszego mieszkania, które chcemy sprzedać, to możemy sobie do wyceny spokojnie dodać dziesięć procent. Przecież wiadomo, że kupujący i tak będą chcieli negocjować cenę zakupu nieruchomości. Jeśli zażądamy nieznacznie wyższej ceny od wskazań rzeczoznawcy to po nawet najtrudniejszych negocjacjach i tak dostaniemy swoje. Trzeba jednak mieć świadomość dokładnej wartości sprzedawanego mieszkania, żeby z ceną sprzedaży wystawioną w ogłoszeniach mieć szansę na konkurowanie z podobnymi ofertami.

Wycenę można zamówić u rzeczoznawcy, który posiada odpowiednią licencję na prowadzenie takiej działalności. Na operat szacunkowy wartości mieszkania trzeba poczekać około dwóch tygodni. Taka wycena uwzględnia dosłownie wszystkie możliwe czynniki wpływające na realną wartość nieruchomości. A gdy już poznamy wartość mieszkania to możemy sobie zażyczyć maksymalnie dziesięć procent więcej. Będziemy mieć wówczas pole manewru przy ewentualnych negocjacjach.