Rodzaje komór hiperbarycznych

Informacje wprost z tawerny

Rodzaje komór hiperbarycznych

Aby poprawić stan swojego zdrowia i samopoczucie, warto wykorzystywać metody, które są znane już od wieków. Jedną z takich metod jest terapia tlenem, której początki sięgają XIX wieku. Obecnie taka forma terapii jest używana wspomagająco, w unowocześnionej formie.

Jak działają komory hiperbaryczne?

komora hiperbarycznaJedną z form terapii, które były wykorzystywane już kilkaset lat temu są terapie tlenowe. Wykorzystywano je wtedy jako główną formę terapii w leczeniu wielu różnego rodzaju schorzeń. Skuteczność tej terapii sprawia, że obecnie znowu jest wykorzystywana, do czego jednak obecnie używana jest komora hiperbaryczna. Posiadanie tej komory jest niezbędne, aby móc bezpiecznie przeprowadzić terapię tlenową, dodatkowo jest to gwarant tego, że faktycznie wpłynie ona pozytywnie na stan zdrowia pacjenta. Obecnie wyróżniamy trzy główne rodzaje komór hiperbarycznych, z których każda ma inne zalety i może być stosowana w przypadku różnego typu schorzeń. Najczęściej używanym rodzajem komór tego typu są tak zwane komory hiperbaryczne jednomiejscowe. Co ciekawe, za ich pomoc można wykonać terapie tlenową zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Plusem tego rodzaju komory jest fakt, że ze względu na swoją szczelność pacjent nie musi mieć założonej maski tlenowej, więc przebieg terapii jest dla niego bardziej komfortowy. Kolejny rodzaj komory hiperbarycznej t komory wielomiejscowe. Tutaj terapię może odbywać nawet kilu pacjentów jednocześnie, w pozycji siedzącej. Muszą mieć oni założone maski tlenowe. Ostatnią możliwością wykonania terapii tlenowej są worki Gamowa.  Jego zaletą jest z pewnością możliwość swobodnego noszenia ze sobą. Niezależnie od tego, w jakiej komorze będziemy odbywać terapię tlenową, wszystkie muszą zapełniać pewne określone warunki. Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia szczelność tych komór – jeżeli o nią nie zadbamy, praktycznie bezcelowe będzie wykonywanie terapii tlenowej. Bardzo ważne jest również, aby komora hiperbaryczna była wytworzona z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu będzie możliwe korzystanie z niej przez długi czas.

Obecnie w medycynie bardzo często wraca się do form terapii, z których korzystano już wcześniej. Przykładem może być terapia tlenowa, która obecnie cieszy się znowu bardzo duża popularnością. W jej przeprowadzeniu bardzo ważne jest korzystanie z solidnej komory tlenowej.