Rodzaje prętów i ich zastosowanie

Informacje wprost z tawerny

Rodzaje prętów i ich zastosowanie

Stal jest powszechnie wykorzystywanym surowcem w różnego rodzaju procesach produkcyjnych, ale i w na przykład branży budowlanej. Co ciekawe, nie wykorzystuje się jednak stali w stanie surowym, ale pod postacią wytworzonych z niej półproduktów. Do tych najczęściej używanych z pewnością należy zaliczyć pręty

Do czego są wykorzystywane pręty stalowe?

pręty kuteStal jest powszechnie uważana za jeden z tych surowców, które cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Z tego też względu wytworzone z niej półprodukty wykorzystywane są do produkcji takich części, które są narażone na duże obciążenia. Do najczęściej używanych półproduktów ze stali bez wątpienia należy zaliczyć pręty kute, czy tez pręty okrągłe. Są to elementy, które mają ogromną ilość zastosowań, podobnie zresztą jak wiele innych rodzajów prętów. Ze względu jednak na sposób produkcji tych prętów, to właśnie one nadają się najlepiej na przykład do produkcji śrub, wkrętów, nitów i innych drobniejszych elementów konstrukcyjnych i łączeniowych. Pręty kute równie dobrze mogą być wykorzystywane również do produkcji ogrodzeń czy też bram, a także na przykład do produkcji mostów. Pręty kute mimo bardzo dużej wytrzymałości są tym półproduktem, który bardzo łatwo poddaje się różnym metodom obróbki. Zazwyczaj w przypadku prętów kutych wykorzystywane są takie metody obróbki jak na przykład skrawanie czy też frezowanie. Pręty kute mogą występować w różnych rozmiarach, jeżeli chodzi o ich grubość czy długość. Dzięki temu można jest lepiej dostosować do planowanego zastosowania.

Stal jest tym surowcem, bez którego trudno wyobrazić sobie na przykład realizację poważnych inwestycji budowlanych. Trzeba jednak pamiętać o ty, ze stali nie wykorzystuje się bezpośrednio do produkcji, ale raczej wytworzone z niej półprodukty. Do tych najpopularniejszych z pewnością należy zaliczyć różne rodzaje prętów.