Rodzaje routerów sieciowych

Informacje wprost z tawerny

Rodzaje routerów sieciowych

Urządzenia sieciowe są aktualnie bardzo rozbudowane, co wynika z potrzeb użytkowników pragnących uzyskać jak najszybsze połączenie. Służy do łączenia wielu sieci komputerowych, jednak nie tylko. Warto wiedzieć jakie rodzaje routerów gdzie są wykorzystywane, jakie pełnią funkcję oraz jak bardzo skomplikowane jest ich działanie.

Przełączniki sieciowe i ich zastosowanie

przełącznik zarządzalnyPrzełączniki sieciowe są wykorzystywane nie tylko przy podłączaniu sieci komputerowych, ale także wykorzystują je systemy bezpieczeństwa, które muszą transmitować strumienie między wszystkimi urządzeniami przyłączonymi do wspólnej sieci. Przełącznik zarządzalny musi być wyposażony w dobry mechanizm ochraniający, który umożliwi ustawianie przekazu sieci i właściwy podział między wykorzystujące je sprzęty. Przy wyborze switchy liczy się ilość potrzebnych portów wyznaczana przeznaczeniem. Przełączniki dedykowane do urządzeń monitorujących zazwyczaj posiadają 9 portów, co pozwala podłączyć pod nie system CCTV i wchodzące w jego skład kamery. W przypadku rozwiązań sieciowych do komputera wybiera się taki przełącznik, który ma wystarczającą ilość wyjść i ich rodzajów. Programiści będą szukali urządzeń pozwalających na podłączenie światłowodów, jednak koszt takiego urządzenia jest znacznie wyższy niż tradycyjnego. Niezbędny jest również właściwy zasilacz i solidna obudowa, dzięki której przy upadku nie zostanie naruszona struktura sieciowa routera.

Routery należy wybierać zgodnie z ich przeznaczeniem. Do tradycyjnego użytku domowego wystarczą tradycyjne przełączniki bez ręcznego ustawiania działania sieci. Przy większej ilości urządzeń lub większych wymagań względem sieci należy wybrać przełączniki zarządzalne, które mogą także posłużyć przy montażu systemów monitorujących.