Szybka rozbiórka starych budynków

Informacje wprost z tawerny

Szybka rozbiórka starych budynków

Wyburzanie segmentów starych kamienic nigdy nie było proste, głównie z powodu ich położenia w centrum miasta, blisko ulic, gdzie prace mogły nieraz skończyć się wypadkiem lub uszkodzeniem sąsiednich budynków. Równie często, użycie ciężkiego sprzętu było mocno ograniczone, z racji bardzo ciasno rozłożonych budynków, i wąskich ulic, utrudniających manewrowanie pojazdów do rozbiórki. Jednak wiele budynków groziło zawaleniem i musiały one zostać rozebrane natychmiast.

Profesjonalna rozbiórka budynków materiałami wybuchowymi

bezpieczne prace wyburzenioweW takich przypadkach zwykle angażowaliśmy lokalną firmę saperską w celu pomocy przy rozbiórce. Oprócz fachowego rozminowywania terenu, owa firma prowadziła również bezpieczne prace wyburzeniowe, głównie z pomocą materiałów wybuchowych. Pracownicy owej firmy w większości byli byłymi saperami wojskowymi lub policyjnymi, mając bardzo obszerną wiedzę i doświadczenie. Mimo iż taka metoda wyburzenia wymagała użycia materiałów wybuchowych, była o wiele bezpieczniejsza dla osób postronnych niż użycie maszyn, gdyż na czas wyburzenia, cała ulica zostawała zamknięta i była pod nadzorem policji do chwili zakończenia prac, które nie trwały dłużej niż jeden dzień. Większa część prac polegała głównie na usunięciu instalacji wewnętrznej, zarówno energetycznej jak i gazowej, jak również okien oraz wszelkich elementów wykończenia, które mogły potencjalnie stanowić zagrożenie po uszkodzeniu spowodowanym wybuchem materiałów burzących. Następnie, saperzy podkładali ładunki wybuchowe na ścianach nośnych i burzyli całość konstrukcji, co zwykle trwało zaledwie kilka minut, w zależności od stanu i wytrzymałości budynku.

Oczywiście, takie prace wymagały najwyższego stopnia ostrożności, odpowiedniego zabezpieczenia okolicy, zwłaszcza przed możliwością wejścia osób niepowołanych i dużej wiedzy, by całość mogła odbyć się bezwypadkowo, zwłaszcza w bardzo ciasnym układzie starych kamienic, jaki był bardzo często spotykany w centrach miast. Wyburzone miejsce należało następnie oczyścić z gruzu i przygotować pod dalszą zabudowę. Mimo iż nie była to najtańsza metoda wyburzania budynków, to jednak była najbezpieczniejsza, zwłaszcza w mieście, gdzie zazwyczaj dość dużo przechodniów ma zwyczaj do oglądania całego procesu wyburzenia.