Taśmy transportowe wykonywane z gumy

Informacje wprost z tawerny

Taśmy transportowe wykonywane z gumy

 

Guma jest elastomerem zbudowanym z alifatycznych łańcuchów polimerowych, które zostały poddane procesowi wulkanizacji, czyli chemicznemu procesowi sieciowania cząsteczek polimeru. Obecnie z gumy produkuje się ogromną ilość wyrobów codziennego użytku, między innymi dętki i opony, uszczelki, przewody elastyczne, taśmy przenośnikowe lub elementy amortyzujące.

Gumowe przenośniki transportowe

taśmy gumoweOprócz taśm przenośnikowych standardowej jakości, przeznaczonych do ogólnych zastosowań przemysłowych, stosowane są specjalne taśmy gumowe o indywidualnych właściwościach. Należą do nich taśmy odporne na wysoką temperaturę, taśmy trudnopalne, odporne na działanie olejów i smarów, gumy odporne na rozdarcia z dodatkiem specjalnego materiału oraz wszelkiego rodzaju gumowe taśmy przenośnikowe z zatopionymi w nich linkami stalowymi. Transportery taśmowe są urządzeniami przeznaczonymi do transportu sztuk towaru, paczek lub materiałów sypkich. Szeroka gama zarówno termoplastycznych, jak i termoutwardzalnych materiałów spełnia nawet najbardziej restrykcyjne standardy higieniczne w przemyśle. Aby prawidłowo dobrać odpowiednie taśmy gumowe do przenośników należy uwzględnić ich parametry, takie jak szerokość, długość w obwodzie i grubość. Gumowa taśma przenośnikowa składa się z czterech elementów. Pomiędzy okładką górną i dolną znajduje się rdzeń z przekładek tkaninowych, a całość ochraniana jest wzdłużnie za pomocą gumowych obrzeży. To właśnie przekładka tkaninowa jest najważniejszym elementem taśmy gumowej, ponieważ to ona pochłania siły rozciągające i przenosi obciążenie wywierane przez transportowany materiał. Taśmy wykonane z gumy cechują się odpowiednią reakcją na zjawiska mechaniczne. Zależnie od typu taśmy, jej warunków pracy i parametrów przenośnika możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju typu połączeń taśm: wulkanizowane, mechaniczne lub klejone na zimno. Dzięki temu transportery taśmowe z taśmami gumowymi mogą być używane jako samodzielne urządzenia lub elementy linii montażowych i produkcyjnych.

Podsumowując, taśmy gumowe są wszechstronnym produktem, który znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i mechaniki. Spotykamy je codziennie wokół siebie, na przykład podczas zakupów, gdy przy kasie wykładamy swoje zakupy. Własności transportowych taśm gumowych pozwalają na spełnienie różnorodnych skomplikowanych zadań transportu i zachodzących często na nich procesów technologicznych.