Typy powietrznych pomp ciepła

Informacje wprost z tawerny

Typy powietrznych pomp ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze pozwalają na pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego, nawet w minusowych temperaturach. Przekazują one odebraną z niego energię cieplną do obiegu grzewczego w domu, co pozwala na ogrzanie pomieszczeń i wody. Pompy ciepła powietrzne są wyjątkowo skutecznym i energooszczędnym rozwiązaniem, które wybiera coraz większa liczba osób.

Jaki rodzaj powietrznej pompy ciepła wybrać?

pompa ciepła powietrznaDecydując się na zamontowanie w swoim domu takiego systemu grzewczego, jak pompa ciepła powietrzna, należy zwrócić uwagę, który jej typ będzie najlepiej pasował do zabudowy. W odróżnieniu od gruntowych odpowiedników, nie wymagają budowy specjalnej instalacji i wykopów w gruncie. Dzięki temu dużo łatwiej jest je dopasować do konstrukcji budynku. Pompy dzielą się na tym monoblokowy, który jest kompaktowy i jednoczęściowy – zawiera jeden moduł montowany na zewnątrz budynku. Składa się z parownika, wentylatora, sprężarki, skraplacza, elektrycznego wspomagacza i pompy obiegowej. Instalacja podłączana jest do centrali grzewczej, skąd przekazuje ciepło do budynku. Drugim typem pomp powietrznych są pompy typu split. Charakteryzują się dwoma modułami, z których jeden instalowany jest wewnątrz budynku a drugi na zewnątrz. W pierwszym module zachodzą procesy wytwarzania ciepła a w drugim jest ono przekazywane do obiegu domowego.

Zastosowanie pomp ciepła powietrznych jest bardzo opłacalnym i skutecznym sposobem na ogrzanie domu. Działają one nawet w niskich temperaturach a ich budowa nie wymaga specjalnego przygotowywania posesji do montażu. Sprawdzą się świetnie zarówno jako pierwsza instalacja grzewcza w budynku, jak i alternatywa dla starszych systemów, które mogły być mniej energooszczędne lub po prostu głośne i niekomfortowe.