Wady i zalety maszyn CNC

Informacje wprost z tawerny

Wady i zalety maszyn CNC

Wraz z popularyzacją komputerów w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął się stopniowy rozwój maszyn skrawających sterowanych za ich pomocą. Maszyny takie nazywamy maszynami cnc, co oznacza z angielskiego computerized numerical control. Ich zastosowanie zmieniło zupełnie rynek obróbki skrawaniem oraz znacznie przyspieszyło rozwój i wzrost gospodarki i przemysłu. Dzięki temu branże medyczne, maszynowe, lotnicze czy motoryzacyjne mogły znacząco przyspieszyć, a praca wykonywana wcześniej jednostkowo mogła zostać zautomatyzowana.

Czy warto zajmować się obróbką CNC?

obróbka cnc warszawaZastosowanie maszyn numerycznych ma wiele zalet. Wcześniej każdą czynność operator maszyny skrawającej konwencjonalnej musiał prowadzić manualnie. Stwarzało to ryzyko, zwłaszcza przy dużych seriach, że w wyniku błędu operatora poszczególne elementy będą różniły się od siebie w wymiarach. Musimy pamiętać, że niekiedy precyzyjne elementy wymagają dokładności produkcji mierzonej w setnych, a nawet tysięcznych częściach milimetra, więc w miarach o których nie myślą zwykli, niezwiązani z tematem ludzie. Zastosowanie maszyn cnc znacznie przyspieszyło proces produkcji i pozwoliło na zmniejszenie ryzyka błędu operatora. Wszystkie czynności, uprzednio wykonywane manualnie, wprowadza się do komputera sterującego, który wraz ze sterownikiem PLC i systemem zintegrowanych czujników, powtarza zaprogramowane czynności pożądaną ilość razy, zawsze dokładnie tak samo. Znacznie upraszcza to proces produkcji, pozwalając na jego znaczne przyspieszenie i optymalizację. Zmniejsza się też ilość pracy jaką musi wykonać człowiek, marginalizując ryzyko błędu. Dzięki temu oszczędza się także narzędzia skrawające, które dzięki precyzyjnym ruchom ulegają mniejszemu zużyciu. Tak więc jeśli tym czym chcemy się zajmować jest obróbka cnc warszawa wydaje się być dobrym miejscem, aby rozpocząć swoją karierę operatora. W stolicy naszego kraju wciąż przybywa firm, zajmujących się obróbką skrawaniem i wciąż rośnie zapotrzebowanie na pracowników.

Zarobki w tej branży są wysokie i rosną z każdym rokiem. Oprócz operatorów maszyny, będących jakoby na pierwszej linii frontu w procesie produkcji, jest także wysokie zapotrzebowanie na programistów cnc. Często jedna osoba zajmuje się obydwoma rzeczami, przez co jej wynagrodzenie jest jeszcze większe. Jednak wymagania do takiej pracy też są spore i nie każdy może się tym zajmować. Bez wątpienia konieczna będzie znajomość rysunku technicznego oraz umiejętność obsługi narzędzi pomiarowych. Całą resztę wiedzy z pewnością można zdobyć na specjalistycznych kursach doszkalających.