Walka o wyższą pensje

Informacje wprost z tawerny

Walka o wyższą pensje

Rozmowa kwalifikacyjna jest z pewnością stresującą sytuacją dla większości osób ubiegających się o pracę, ale jest też bardzo ważnym czynnikiem decydującym o ewentualnym zatrudnieniu. Te kilka lub kilkadziesiąt minut może wpłynąć na to jak będzie dana osoba spostrzegana przez potencjalnego przyszłego pracodawcę, a to ma ogromne znacznie na dalszą współpracę.

Kiedy można negocjować warunki wynagrodzenia?

jak negocjować pensję z szefemBez wątpienia większość ludzi pracuje dla pieniędzy, ponieważ to one nam umożliwiają przeżycie. Dlatego też poziom wynagrodzenia ma kluczowe znacznie dla pracownika. Ta kwestia jest poruszana na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Przeważnie pracodawcy pytają jaki poziom wynagrodzenia byłby zadowalający dla danej osoby albo od razu podają kwotę, jak są w stanie zapłacić. To pierwszy moment, kiedy potencjalny przyszły pracownik może mieć wpływ na wynagrodzenie. Jeżeli posiada on większe kwalifikacje niż są wymagane na danym stanowisku, to może próbować wpływać na jego kwotę już na tym etapie, choć w większości przypadków takie negocjacje są prowadzone najwcześniej po okresie próbnym lub po około sześciu miesiącach zatrudnienia. Jeżeli nie wiemy jak negocjować pensję z szefem, to warto poczytać poradniki na ten temat, aby się do tego dobrze przygotować. Nie warto zaczynać negocjacji bez przynajmniej kilku mocnych argumentów przemawiających za otrzymaniem podwyżki, ponieważ pracodawca na pewno będzie się starał trzymać swoją stronę i nie zmieniać obecnego wynagrodzenia. Dobrym argumentem będącym podstawą do negocjacji jest długa i satysfakcjonująca współpraca dla obu stron umowy lub też sprawdzalne wyniki, które przewyższają normę czy oczekiwany poziom. Trzeba pamiętać, że to czy otrzyma dany pracownik podwyżkę, czy też nie, w dużej mierze zależy od woli pracodawcy, gdyż nie ma on obowiązku jego podnoszenia.

Wyjątkiem w kwestii podnoszenia pensji jest sytuacja, kiedy pracownik zarabia najniższą krajową, ponieważ jej wzrost może wymusić ustawa. W przeciwnym wypadku pracodawca sam o tym decyduje lub odbywa się to w drodze negocjacji. Na pewno łatwiej jest starać się o podwyżkę tylko we własnym imieniu niż dla grupy pracowników. Negocjacje z szefem nie są łatwe, ale są możliwe do przeprowadzenia, jeżeli zrobi się to w odpowiedni sposób.