Wytrzymała elewacja drewnopodobna

Informacje wprost z tawerny

Wytrzymała elewacja drewnopodobna

Deski drewniane bardzo często wykorzystywane są jako element ozdobny elewacji. Drewno doskonale wpisuje się w każdy styl wykończenia, zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i tych wykończonych w tradycyjnym, a nawet w wiejskim stylu. Drewniane elementy elewacji mogą stanowić jedynie delikatny akcent, np. przy głównym wejściu czy w okolicach tarasu, lub też mogą być głównym materiałem, z jakiego wykonana jest okładzina domu. Jak postępować z drewnianą elewacją? Czy warto stosować zamienniki dla prawdziwego drewna?

Zalety desek imitujących drewno

najlepsza imitacja drewna na elewacjiW przypadku planowania drewnianej elewacji lub jej elementów warto rozważyć zamienniki prawdziwego drewna, jakimi są np. deski kompozytowe, deski z włóknocementu lub elastyczne deski elewacyjne. Najlepsza imitacja drewna na elewacji może być równie dobrze wykonana nawet z płyt styropianowych (ze styropianu o bardzo dużej gęstości) wykończonych plastyczną powłoką z rysunkiem drewna. Taką elewację zrobimy także z masy tynkarskiej. Wszystkie te rozwiązania mają jedną ogromną zaletę: są znacznie trwalsze niż naturalny materiał i nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Używając desek z prawdziwego drewna trzeba liczyć się z tym, że o ile nie zadbamy o ich właściwą i regularną pielęgnację, już po kilku latach przestaną być ozdobą, a zaczną szpecić i powodować problemy. Drewno to materiał uwielbiany przez szkodniki, często zalęgają się w nim owady. Ponadto niewłaściwa ochrona przed wodą i wilgocią, a nawet przed słońcem spowoduje ich butwienie, wyginanie się i płowienie. Taka elewacja nie będzie już wyglądała atrakcyjnie. Inaczej ma się sprawa w przypadku materiałów imitujących drewno. Najlepsza imitacja drewna na elewacji przetrwa wiele lat bez uszczerbku na atrakcyjności, bez konieczności regularnego konserwowania. Zarówno deski wykonane z kompozytu, jak i te z włóknocementu, oraz z masy żywicznej nie chłoną wilgoci, nie będą się zatem wyginać, kurczyć, nie stanowią atrakcyjnego schronienia dla owadów, nie płowieją na słońcu. Niektóre z nich są ponadto barwione w masie, dzięki czemu po przycięciu nie będzie widać różnicy w kolorze.

Czy materiały drewnopodobne stosowane w elewacjach budynków są drogie? Ceny desek imitujących drewno są zróżnicowane, często zdarza się, że nawet wyższe od popularnych w naszym kraju desek sosnowych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że do elewacji najlepiej nadaje się drewno szlachetne i egzotyczne, którego ceny są wygórowane, elewacja z tworzyw sztucznych stanowiących imitację drewna wyjdzie znacznie taniej, a ponadto będzie dużo trwalsza.