Z czego są wykonane dekoracje architektoniczne?

Informacje wprost z tawerny

Z czego są wykonane dekoracje architektoniczne?

Sztukaterie mają na celu, zapewnienie elewacji i wnętrzu drobnych dekoracji. W tym przypadku wykorzystuje się materiały takie jaj drewno, plastik, sprasowany styropian, ale i beton oraz gips. W zależności od nieumiejscowienia sztukaterii wykorzystuje się odpowiednie materiały, tak by podczas działań atmosferycznych nie uległy zniszczeniu lub zniekształceniu.

Jakie są dekoracje architektoniczne?

listwa sufitowa ze styropianuNajwięcej obostrzeń, co do projektowania sztukaterii, znajduje się na elewacjach. Wykonywane są z materiałów twardych i odpornych na działanie zjawisk pogodowych. Dawniej wykorzystywane były kamienie, typu piaskowiec, marmur i granit. W czasach modernizmu dekoracje wykonywane, były przy użyciu ciekłego betonu oraz formy. Zaczynając od dołu, na poziomie pierwszej kondygnacji, może znajdować się boniowanie. Stosowane jest, by nadać budowli monumentalny charakter. Można je określić jako boniowanie pasowe lub narożne, w zależności od projektu. Okna oraz portal budynku okalają listwy zwieńczone zwornikami, sztukateryjne nadając im bardziej trójwymiarową formę. Na wyższych kondygnacjach znajduje się gzyms, czyli płaskie linie poprowadzone poziomo, tak by podzielić budynek na kondygnację. Pod oknami, natomiast może znajdować się gzyms parapetowy, określający wysokość okna. Wewnątrz pomieszczeń przy podłodze znajdują się listwy przypodłogowe, w których może znajdować się instalacja elektryczna. Plastikowa osłona nakładana jest na prowadnicę i dociskana. Następnie mamy listwy ścienne, które znajdują się na wysokości klamki. Na samej górze jest przyklejana listwa sufitowa ze styropianu, ich niewielka waga, pomaga przy montażu. Okna możemy podzielić, na zwykłe prostokątne, w tym zakończone półkoliści. Jeśli obok siebie znajdują się okna, podwójne czy potrójne, oddzielone pilastrami lub kolumnami, w takim wypadku nazywa się je biforiami i triforiami. Wśród detali architektonicznych można jeszcze wyróżnić, te zwieńczające całą budowlę. Pod gzymsem ostatniej kondygnacji znajduje się architraw oraz fryz, w tych miejscach umieszczane są różnego rodzaju przedstawienia, panoplii i girland. Wewnętrzne sztukaterie wytwarzane są, natomiast z materiałów lżejszych. W tym z plastiku, styropianu i drewna.

Aby prawidłowo przykleić listwy ścienne, wykonane ze styropianu i marmuru, uprzednio należy wymierzyć całe pomieszczenie. Listwy sprzedawane są w jednej długość, a do ich skrócenia przyda się wyrzynarka. Po odczekaniu aż klej wyschnie, należy użyć białego sylikonu by zakryć połączenia listew.