Zaawansowana instalacja przeciwpożarowa

Informacje wprost z tawerny

Zaawansowana instalacja przeciwpożarowa

System przeciwpożarowy nie był tylko wymaganiem ustawowym, potrzebnym nawet do najbardziej podstawowego systemu odszkodowania. Na terenie jednostki składowaliśmy również cały arsenał i wyposażenie, które stwarzało ogromne zagrożenie w przypadku wystawienia na działanie ognia. Zabezpieczenia przed taką ewentualnością musiały być więc odpowiednio dobre, by spełniały nie tylko ustawowe wymagania, ale również i nasze, znacznie wyższe wymogi.

Nowoczesny system przeciwpożarowy

instalacje przeciwpożarowePodstawą jakiegokolwiek nowoczesnego systemu przeciwpożarowego były oczywiście najlepszej jakości czujniki. Starsze modele miały tendencję do włączania się nie tylko po wykryciu dymu, ale również pyłu czy nadmiernego zakurzenia, tym samym często wszczynając fałszywe alarmy. Nasz system miał być wyposażony w detektory chemiczne, ustawione wyłącznie na wykrywanie dymu spalinowego, więc ryzyko powstania alarmu w trakcie pracy czy sprzątania pomieszczeń było niewielkie. Drugim bardzo ważnym elementem były gaśnice, zamontowane w najbardziej newralgicznych miejscach, magazynach broni i składowiskach chemikaliów. Podczas gdy podstawowe instalacje przeciwpożarowe często podłączane były do ciągu wodnego, używając spryskiwaczy w celu zneutralizowania ognisk pożaru, nie działały one za dobrze na ogień wywołany zapaleniem środków chemicznych. Z tego powodu, spryskiwacze wykorzystywały całkowicie niepalną i odporną na wysokie temperatury substancję chemiczną, podobną do proszku gaśnicowego, która odcinała dostęp do tlenu na powierzchni zapalonej, działając o wiele skuteczniej niż spryskiwacze wodne. System ten był sterowany z głównego pomieszczenia ochrony obiektu i mógł zostać uruchomiony lub wyłączony zdalnie w razie potrzeby, jak również konfigurowany wedle specyfikacji użytkownika.

Niemal każdy element infrastruktury, od wykrywaczy po spryskiwacze i system wentylacyjny, mógł zostać zaprogramowany w taki sposób, by działać jak najskuteczniej, a jednocześnie nie stwarzać zagrożenia dla załogi jednostki w trakcie funkcjonowania. Montaż systemu przeciwpożarowego był przeprowadzany przez zewnętrzne firmy, choć nie mógł być on oddany do użytku bez kontroli przedstawicieli straży pożarnej, więc każdy system był testowany ekstensywnie, zanim mógł być uruchomiony do normalnego użytku na jakimkolwiek obiekcie.