Zabezpieczenia w instalacjach gazowych

Informacje wprost z tawerny

Zabezpieczenia w instalacjach gazowych

Założenie instalacji gazowej to niewątpliwie popularne rozwiązanie. Ale każdą osobę, która się na to zdecyduje w lokalu użytkowym, czy mieszkaniu powinna zadbać o pełne bezpieczeństwo. Począwszy od wyboru profesjonalnego montera, a kończąc na zapobieganiu gromadzenia się gazu w skrzynkach. Co prawda rozporządzenia nie wskazują na konkretne wytyczne, to warto wybrać najlepsze i polecane przez osoby znające się na tym temacie. Pewne jest to, że szafka, w której znajduje się licznik powinna być do tego odpowiednio dostosowana.

Jaka powinna być skrzynka gazowa?

wentylowane skrzynki gazoweFakt, że ustawodawca nie do końca precyzyjnie uregulował zapis o wymogach skrzynek, nie oznacza, że może panować w tym zakresie tak zwana samowola. Należy mieć na uwadze, że od tego zależy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników budynku. Najlepiej sprawdzą się wentylowane skrzynki gazowe. Powinny być one zamontowane na zewnątrz. Sklepy oferują w zakresie swojego asortymentu produkty z materiałów odpornych na ewentualne zapalenie. Oczywiście należy zapewnić odpowiednio łatwy dostęp do skrzynki. Lecz obowiązkowe jest jej właściwe zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, czy też dostępem niepowołanych osób. Istotny jest wymiar skrzynki. Z uwagi na fakt, że w środku muszą zmieścić się gazomierze, reduktory i zawory – musi mieć ona odpowiedni wymiar. Umieszczenie skrzynki musi nastąpić w odpowiedniej odległości od okien i drzwi – w celach zachowania bezpieczeństwa. W praktyce jest to odległość nieco ponad jednego metra. Często regulują to wewnętrzne przepisy obowiązujące w danym oddziale dostawcy gazu. Skrzynka gazowa może być umieszczona zarówno na ogrodzeniu, czy elewacji. Tutaj w zasadzie nie istnieją większe ograniczenia. Tak samo jest w przypadku wysokości montażu – rozbieżności są dość duże i wynoszą od 0,3 do 1,8 metra.

Ktoś, kto planuje założenie instalacji gazowej powinien być również spokojny o kwestie dokumentacji. Właściwie nie został powołany żaden konkretny organ, którego zadaniem byłaby troska o ten aspekt. Zaliczają się do tego także wszelkiego rodzaju atesty, certyfikaty oraz inne wytyczne. Takie może wystawić sprzedawca, na specjalne życzenie klienta. Najważniejsza jest odpowiednia ochrona zaworów i gazomierzy przed ingerencją warunków atmosferycznych lub niepowołanych osób.