Zabiegi pomocne w przypadku zwyrodnienia stawów kolanowych

Informacje wprost z tawerny

Zabiegi pomocne w przypadku zwyrodnienia stawów kolanowych

Degradacja chrząstki stawowej może pojawić się na skutek urazów, a także prowadzenie nieodpowiedniego trybu i stylu życia. Zmiany zwyrodnieniowe często pojawiają się u osób, które są mało aktywne. Choroba ta jest nieodwracalna, jednak wcześnie postawiona diagnoza i odpowiednie działania rehabilitacyjne są w stanie spowolnić jej postęp. Zwyrodnienie stawu kolanowego zwane gonartrozą to schorzenie, które najczęściej dotyka kobiet.

Objawy zwyrodnienia stawów koloanowych

zwyrodnienie stawów kolanowychNa początkowym etapie nie daje żadnych objawów, z czasem pojawiają się dolegliwości bólowe. W momencie, kiedy są one odczuwalne, oznacza to, że uszkodzenia są już rozległe. Schorzenie dotyka zarówno osoby uprawiające sporty, jak i ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Degeneracji uroda chrząstka stawowa, która nie jest unerwiona, co sprawia, że często pacjenci nie są świadomi zmian, jakie zachodzą w kolanach. Do niepokojących objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność, należy ograniczenie ruchomości stawu, sztywnienie kolana, charakterystyczne trzeszczenie, opuchlizna oraz ból. W takiej sytuacji należy zwrócić się do specjalisty. Niezwykle ważne jest, by właściwie zdiagnozować zwyrodnienie stawów kolanowych i spowolnić postęp choroby. Często pomocne okazuje się stosowanie ortezy, opaski na kolano, które odciążają staw. Z kolei kinezyterapia wzmacnia osłabione grupy mięśniowe. Łagodzi dolegliwości bólowe. Zabiegi rehabilitacyjne takie jak magnetoterapia, fala uderzeniowa, krioterapia, ultradźwięki również są pomocne w przypadku tej dolegliwości. Właściwe działania eliminują ból, zwiększają komfort poruszania. W przypadku zaawansowanych zmian, kiedy tego typu działania okazują się niewystarczające, niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna.

Ważne zatem jest, by jak najszybciej zasięgnąć pomocy specjalisty, kiedy podejrzewamy u siebie to schorzenie. Specjalista odpowiednio zdiagnozuje schorzenie, a także zaproponuje właściwe leczenie. Kondycja naszych stawów zależy w dużej mierze od stylu życia, wykonywanej pracy, a także intensywności uprawiania sportów. Pojawieniu się schorzenia sprzyja nadmierna waga ciała. Należy dbać o swoje zdrowie, uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną, a sytuacji, kiedy zauważymy pierwsze dolegliwości, zwrócić się do lekarza, który jak najszybciej zdiagnozuje schorzenie.