Zadbaj o środowisko, wymień piec

Informacje wprost z tawerny

Zadbaj o środowisko, wymień piec

 

Wymiana źródła ogrzewania na ekologiczne to już nie tyle wybór, ile konieczność. Żeby zatrzymać rosnące zanieczyszczenie środowiska, nie ma wyjścia, trzeba podjąć kroki, aby mniej toksyn trafiało do atmosfery. Właśnie dlatego pojawiają się kolejne możliwości dotacji, które można pozyskać na przykład na wymianę źródła ciepła.

Postaw na ekologiczny kocioł

kotły grzewczeJedną z opcji jest ministerialny Program Czyste Powietrze. Dzięki niemu jest szansa na zdobycie dofinansowania do wymiany starych pieców na paliwo stałe, a także do termomodernizacji domów jednorodzinnych. Beneficjenci, także osoby, które dopiero budują dom, mogą otrzymać dotację albo pożyczkę, ewentualnie jedno i drugie. To ważne, ponieważ stan powietrza niestety się pogarsza, także z powodu zanieczyszczeń, które emitują kotły grzewcze. Ich wymiana na nowe to nie tylko czystsze środowisko, ale również oszczędności. Nowoczesne piece bardziej efektywnie spalają paliwo, dzięki czemu mniej wydamy na rachunki. Energooszczędność i ekologia – te dwa niezwykle ważne aspekty można więc połączyć, decydując się na zakup nowego kotła. Wielu producentów pieców zachęca do złożenia wniosku w programie, a eksperci służą radą. Warto więc pomyśleć o zmianach, tym bardziej że możemy dostać dofinansowanie. Zresztą, dotacja lub pożyczka dotyczy nie tylko kotłów, ale także wspomnianej termomodernizacji oraz wymiany drzwi lub okien czy instalacji odnawialnych źródeł energii.

Wydaje się, że świadomość ludzi rośnie, także ta związana z ochroną środowiska. Dlatego wiele osób rozumie konieczność rezygnacji ze starych, nieefektywnych i zatruwających atmosferę instalacji cieplnych. Nowoczesne kotły grzewcze zapewnią lepszą jakość, zarówno ogrzewania, jak również powietrza, którym oddychają przecież wszyscy.