Zastosowanie odzieży jednorazowej

Informacje wprost z tawerny

Zastosowanie odzieży jednorazowej

Odzież ochronna jaką stosujemy w domu, to jedynie fartuszki, które kobiety wykorzystują w trakcie gotowania. W zakładach pracy, laboratoriach i placówkach medycznych, są one zdecydowanie bardziej zaawansowane i pełnią ważne funkcje.

Jak wyglądają modele odzieży jednorazowej?

odzież jednorazowaPrzepisy o bezpieczeństwu i higienie pracy nakładają obowiązki stosowania specjalnej odzieży, która zabezpiecza pracowników i produkowane przez nich wyroby. W laboratoriach odzież jednorazowa jest konieczna ze względów bezpieczeństwa, gdyż pracownicy mają często bezpośredni kontakt ze szkodliwymi substancjami. W zakładach produkcyjnych, sanepid wymaga skrupulatnego przestrzegania zasad higieny, dlatego zatrudnione osoby na hali produkcyjnej są ubrane w specjalną odzież. Może ona być wykonana z folii, lub polipropylenu. Fartuchy z flizeliny najczęściej możemy spotkać w szpitalach. Noszą je osoby odwiedzające pacjentów, gdyż mogą wnosić na teren szpitala niebezpieczne bakterie. Jednorazowa odzież, to przede wszystkim fartuchy i koszule zakładane od przodu i zawiązywane na sznurki na plecach. Także przeróżne czepki i czapki z daszkiem, kombinezony oraz ochraniacze na obuwie. Ponieważ są one wykonane z materiałów, których nie możemy prać, to po każdym użyciu należy je wyrzucić. Ochronna, jednorazowa odzież chroni przed wilgocią, pyłami, czy roznoszeniem bakterii i brudu. Wszelkie jednorazowe nakrycia głowy zabezpieczają produkowaną żywnością przed wpadnięciem do niej włosa, dlatego są wymagane w zakładach produkcyjnych.

Jednorazowe ubrania kupuje się najczęściej w formie zgrzewek liczących po kilkadziesiąt, albo kilkaset sztuk. Większość rodzajów odzieży jest produkowane w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Jedynie rękawiczki lateksowe posiadają kilka rozmiarów