Złożyłam wniosek o zwrot VATu z zagranicy

Informacje wprost z tawerny

Złożyłam wniosek o zwrot VATu z zagranicy

Od dłuższego czasu prowadzę własną działalność gospodarczą. Ostatnio zaczęłam sprowadzać sobie towar z zagranicy, ponieważ obliczyłam że będzie to dla mnie bardziej opłacalne niż zaopatrywanie się w niego u lokalnych dostawców, którzy bardzo zawyżają ceny. W związku z tym musiałam odbyć kilka podróży do różnych krajów Unii Europejskiej, żeby podpisać kontrakty z dostarczycielami towaru. Takie zagraniczne podróże są dosyć kosztowne, ale przynajmniej część kosztów mi się zwróciła.

Szybki zwrot VATu z państw Unii Europejskiej

bezpieczny zwrot podatku vat z UEDowiedziałam się, że w takiej sytuacji należy mi się zwrot podatku VAT zapłaconego w krajach unijnych. Aby uzyskać bezpieczny zwrot podatku vat z UE wystarczyło złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego, w którym do tej pory zawsze się rozliczałam. Muszę przyznać, że obecnie przedsiębiorcy mają dużo udogodnień związanych ze złożeniem takiego wniosku. Przede wszystkim sprawę można załatwić zdalnie za pomocą platformy elektronicznej epuap. Wniosek składa się na zabezpieczonej stronie internetowej po wcześniejszym potwierdzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym połączonym z profilem zaufanym lub za pomocą czytnika e-dowodów osobistych. Dzięki temu ma się stuprocentową gwarancję, że nasze dane osobowe i informacje wrażliwe nie zostaną, nawet przez przypadek udostępnione osobom do tego niepowołanym. Przedsiębiorcy nie muszą już również składać osobnych wniosków dotyczących zwrotu podatku VAT z każdego kraju, które odwiedzili. Wystarczy tylko jeden zbiorczy wniosek. W moim przypadku było to bardzo praktyczne i wygodne, ponieważ w ciągu roku odwiedziłam aż kilkanaście krajów. Sam wniosek był bardzo prosty i czytelny, dlatego wystarczyło mi zaledwie kilkanaście minut na to, aby go wypełnić, sprawdzić czy nigdzie się nie pomyliłam i wysłać. Od razu został on dostarczony do urzędu.

W ciągu kilku dni otrzymałam wiadomość z której wynikało, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w ciągu kilku dni należny mi zwrot podatku pojawi się na moim koncie bankowym. Tak też się stało. Jestem bardzo zadowolona z tej sytuacji. W szybki i bezpieczny sposób uzyskałam zwrot podatku VAT zapłaconego w krajach unijnych. Jeśli jeszcze kiedyś przyjdzie mi podróżować służbowo zagranicę z pewnością skorzystam z tego rozwiązania.